avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate romanik

Activitate romanik

Discuție Recuperare bani
Fosta administratora de la Asociatia de proprietari a delapidat Asociatia cu 4 miliarde acum 4 ani si nu a platit la Administratia Financiara vreo 10 ani, cheltuielile cu angajatii(femei de serviciu,etc)
A fost judecata, s-a facut in parte dreptate, dar asociatia a ramas cu datoria de 4 miliarde,la care se percep niste penalitati zilnice, ametitoare.Nu avem de unde sa platim 4 miliarde, ca din ce incasam lunar, achitam facturile furnizorilor.Nu avem profit
ce este de facut,in aceasta situatie?Cum scapam de acea datorie care nu este facuta de proprietarii asociatiei.Ci de o singura persoana, fosta administratora(casiera).Care este inchisa si nici nu are de unde sa dea banii
Noi nu putem sa ne recuperam banii din concediile medicale de la Casa de sanatate si orice ban platim, apare ca s-au dus la chelktuielile din anul 2005.Astfel noi nu suntem la zi,niciodata
Discuție Spor de vechime
Suntem societate cu contract colectiv de munca la nivel de unitate.In contract nu este prevazut nicicum vreun spor de vechime care ar trebui acordat in functie de anii de munca. Dorim sa angajam un muncitor necalificat care a lucrat 7 ani intr-o firma. Este legal sa ii acordam 900 lei salariu de incadrare sau este stipulat undeva ca trebuie sa ii acordam vreun spor de vechime(inclus in salariu)?
Adica sa ii acordam salariu 850+85 lei (echivalentul sporului de vechime 10 %, pt. cei 7 ani in campul muncii).
Va multumesc frumos.
Răspuns la discuția Spor vechime
Deci un salariu de 800 lei acum si 850 lei dupa 1 Ian.2014, este in temeiul legii?
Va multumesc!
Discuție Spor vechime
Cum trebuie stabilit salariul unui salariat,la angajare? Daca are trecut in cartea de munca din 1999 armata, vreo 2 ani angajare cu contract si vreo 9 luni somaj.Cum ii calculez salariul ? Minim pe economie 800 lei+ se adauga la astia 800 si vreun spor de vechime? Ce iau in calcul la stabilirea sporului de vechime?
Mentionez ca avem contract colectiv de munca la nivel de unitate dar nu avem stabilite transe de sporuri de vechime.
Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția SMS-uri jignitoare
Am fost la politie ca asa "a vrut" operatoare Vodafone.Mi-au spus clar ca nu este de competenta lor, ci problema o pot rezolva doar cei de la compania de telefonie mobila.
Am sunat iarasi la Vodafone, le-am spus ca am fost la Politie, in acest timp mesajele "murdare" continua sa curga, chit ca nu i-a raspuns niciodata la vreunul,fiica mea.
Cei de la compania de telefonie mi-au spus ca nu ii pot bloca cartela, ca este dreptul de proprietate si confidentialitate al clientului.Auzi, asta este client?#-o Este o bestie, o scursoare, o ......care si-a cumparat o prapadita de cartela si acum ne arata ce minte bolnava are,scriind unui copil asa ceva. Am incercat sa cautam optiunea de "Lista neagra", sau blocare/ restrictionare apelant.
Are un Nokia C 3 si nu am gasit asa ceva. Operatoarea cu care am vorbit a zis sa mergem la un dealer sa caute el in telefon aceasta optiune.
Deci, in Romania exista tot felul de legi de protejarea bordurilor, de intoarcerea vantului, dar nu exista o lege care sa protejeze si oamenii normali/sanatosi.NUUUUUUUUUU, ne lasa victime vii in fatza dezechilibratilor mintali, care circula linistiti pe strada si sunt declarati dementi, doar cand comit o atrocitate(sa vada daca are discernamant)
Fiica mea primeste de 2 zile, zeci de SMS-uri porcoase, scuzati-mi termenul, dar nu-mi pot imagina ce minte bolnava pot avea unii. Nu avem nicio banuiala,mai ales ca fiica mea este o persoana mai introvertita,nu are prieteni,gasca sau anturaj care ar putea sa ii faca asa ceva.
Nu vreau sa descriu cele scrise acolo, ci va spun ca solutia sa schimbam numarul nu este posibila fiind abonament.
Ce solutie este sa aflam cine trimite acele SMS-uri si sa inceteze?
Va multumesc frumos!
La o societate exista o hotarare judecatoreasca de retinere pensie alimentara unui angajat.Acest angajat este in concediu medical de 1 an de zile.Societatea nu mi-a mai virat pensia alimentara de 4 luni de zile si spune ca nici lui ca salariat nu i-a platit concediiile medicale.Ce trebuie facut? Se poate cere validarea popririi in insanta?Cum se face aceasta?Trebuie sa platesc un avocat sa o faca? Firma respectiva trebuie sa imi achite si din urma 1800 lei, restante.Daca mai dau si la facultate sunt perdanta pe 2 cai.
Ma puteti ajuta cu un model, orientativ? Sa fac plangere penala, ca societatea nu a respectat hotarerea judecatoreasca?
nici asta nu stiu sa o fac.
Răspuns la discuția Banca falimentata(inchisa)
ei,nu vorbim de astfel de sume.Am 2 depozite, dar nu insumeaza nici 10000 euro. Eu doream sa stiu daca este mai bine sa ii scot acum, pe toti si sa pierd dobanda.sau sa ii mai las pana la scadenta si abia atunci sa lichidez depozitele.Daca am sanse sa ii pierd, caci si Statul...... repede mai plateste.
Asa este.Statul este cel mai mare hot.Si banca la care aveti incheiat contract si altele de genul acesta(pt. ca banca "dv" nu este singura banca pt. locuinte) nu au primit prima de la Stat 25%,pe tot anul 2011 si nici atat pe 2012.Banca nu are vina.Statul promite si nu acorda.Dupa 5 ani va puteti recupera suma depusa, dobanda si prima care s-a acordat pana la data aceea.Pe urma( dupa ce va scoateti banii) veti putea sa ridicati si prima de la stat care mai trebuie virata.Si chiar si asa tot este mai rentabil 28% decat oricare banca.
"Cele mai mari patru banci din Grecia - - trebuie recapitalizate dupa ce au inregistrat pierderi extrem de mari din participarea la un program de stergere a datoriilor satatului elen. Fondurile pentru recapitalizare sunt asigurate statului elen din fondul pentru stabilitate al zonei euro."
Am un depozit in derulare la una din aceste banci.Daca se intampla ceva statul roman imi garanteaza banii depusi?Este cazul sa scot banii de acolo cat mai curand?