avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Activitate cocacola_b

Activitate cocacola_b

Din cate mi s=a spus mie astfel de adeverinte sunt valabile 6 luni.
Am dat examen la primarie pe un post de consultant si de acolo stiu.
Buna ziua!
Daca ma puteti ajuta cu un raspuns as fi recunoscator. Va multumesc anticipat.
Fratele meu are un butic la colt de strada cum se zice si are 1 angajat si al doilea vanzator este el. Pe perioada cat pleacam cu totii in concediu ar vrea sa il inlocuiasca o prietena dar numai 10 zile, ar putea sa ii incheie un alt fel de contract adica de colaborare sau prestari servicii ca sa nu se complice cu ITM? Adica o forma legala prin care sa lucreze fata respectiva cele 40 ore (in total).
O zi buna
Răspuns la discuția Acte Punct de lucru
aaaaaaaaaa si as mai avea o intrebare:
- am nevoie de ceva acte de la sanepid? pt functionare sau pentru angajate?
Multumesc
Răspuns la discuția Acte Punct de lucru
nu ma poate ajuta nimeni?
Buna!
Detin de 6 luni un mic magazin de vanzari cu amanuntul produse cosmetice cu Pct Lucru intr-un centru comercial si sediu in apartamenul personal.
La magazin lucreaza 2 vanzatoare motiv pentru care mie mi se pare ciudat ca ele sa prezinte diverse acte in cazul unui control. (adica ce treaba au ele cu nirurile si facturile mele, contractul colegei de munca etc.)
As dori sa stiu ce acte trebuiesc totusi tinute la P. de Lucru si cum se procedeaza in cazul in care exista controale de la diverse institutii.
Va multumesc mult
Răspuns la discuția Prenatal-Postnatal
Multumesc de raspuns, deci acele zile se pot lua fie 63 cu 63 fie in alte combinatii dar important e sa ramana 42 dupa nastere. Toate zilele acestea le plateste angajatorul sau trebuie sa imi fac un dosar undeva la vreo institutie?
Buna ziua!
Am si eu cateva nelamuriri poate ma ajuta cineva:
Sunt angajata la o firma din decembrie si tocamai am aflat ca sunt insarcinata, trebuie sa anunt angajatorul? Apoi mai am nelamuriri legate de concediul prental-postnatal, lauzie, CIC, care cand se iau si cum se platesc? (eu sunt total debusolata cu ele). Si ar mai fi ceva, eu am lucrat la 6 ore din decembrie ca atat era programul cu salar minim iar acum din aprilie ca nu mai este de lucru mi-a scazut programul la 4 ore si cred ca am cam 350lei pe acte, mai beneficiez de toate concediile si mai ales de indemnizatie sau nu?
Va multumesc