avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian63

Activitate Adrian63

Răspuns la discuția Scoatere masina impozit.
mai punem la socoteala ca doar ideea de a taxa anual obiecte este comunistoida si anti capitalista? De dictator am scapat dar de comunism e imposibil.
Răspuns la discuția Scoatere masina de la impozit
Cum sa predau numerele daca nu am RCA? Am avut 2-3 luni fara RCA cand nu am folosit masina si nu am predat numerele.
Răspuns la discuția Scoatere masina de la impozit
@ynocentta
Cica nu se poate confom celor de la primarie.
Ati rezolvat problema cumva? Sunt in aceeasi situatie .
Am o masina cu motorul stricat (masina din SUA) si o tin in curte pana imi vin piesele din SUA pentru reparatie. Cum asta s-ar putea sa o fac la anu in vara intreb si eu cum pot sa o scot de la impozit ca sa nu platesc 2,000 euro impozit aiurea fara ca macar masina sa fie pe domeniu public sau folosita.
Răspuns la discuția Scoatere masina impozit.
Tocmai aia este problema ,daca impozitul nu este achitat nu se poate radia masina inexistenta? Exista cazuri in care poti sa nu ai banii de impozit (repet sunt unele masini in Romania ce au impozit de mii de euro cu toate ca masinile nu valoreaza nici 100euro).Statul pune in situatia de a nu iesi niciodata din datorii .Parca imi vine cu greu sa cred ca nu exista nici o metoda de a rezolva problema si a inchide izvorul de datorii (adica radia masina) iar apoi platit datoriile.

Daca nu se platesc datoriile statul ar trebui sa confiste masina si sa o valorifice nu?Daca masina valoareaza 100euro iar statul cere impozit peste 1500euro nu se ajunge in situatia in care statul confisca bunuri mai multe cu toate ca statul a cerut 1500euro impozit pe masina respectiva?

Nu exista nici o metoda prin care inaintea inmatricularii masina sa fie exceptata de la impozit pe motiv ca statul nu stie sa faca taxe ?Nu se poate face un proces cu statul pe tema acestea?

Multumesc mult pentru rabdare .Eu am importat niste masini din SUA (ca si hobby in timpul liber) ,nu se incadreaza inca la clasice pentru a fi scutite de impozit dar nici nu au valoarea mare.Incerc sa inteleg tot sistemul asta pentru ca mi se pare foarte ciudat ca impozitul la o masina ce valoareaza mai nimic sa fie mai mare decat masina sau casa si nimeni pana la mine sa nu isi fi dat seama ca nu e normal.
Răspuns la discuția Scoatere masina impozit.
Pai cum o radiez tot anu asta daca impozitul incepe de la 1 ianuarie 2018? Nu trebuie sa platesc nimic daca o radiez tot anu asta?Inseamna ca masina anul asta are impozit zero.

Iar la intrebarea 2 eu tot nu inteleg cum se poate asa ceva.Sunt unele masini (spre exemplu Aro) ce au impozit 1200euro pe an.Daca omul nu are bani sa achite dar scapa de masina nu poate opri izvorul de datorii?
Am inteles ca s-a schimbat modul de plata a impozitului auto si vroiam sa intreb pentru o masina adusa din strainatate ,trecuta la impozit in aprilie dar vanduta pana la sfarsitul anului daca se poate radia? Cei de la primarie au spus ca impozitul incepe sa se calculeze de la 1 ianuarie 2018 nu de anu asta ,dar daca eu vand masina o pot radia pana pe 1 ianuarie 2018?

Si intrebarea 2: Pot radia o masina ce nu are impozitul achitat?Masina nu mai exista dar as vrea pana achit impozitul sa opresc incasarea lui pe viitor.

Multumesc mult si trebuie sa precizez ca este vorba de doua masini americane cu motoare mai mari deci impozitul nu este o suma neimportanta.
Pai nici eu nu stiu cum fac camatarii actele (nu am de-a face cu asa ceva) .
Propietarul sunt sigur ca nu ar avea masina pusa la vanzare pentru ca omul cere variante sau 2500€ foarte negociabil (2000€ i-am negociat-o eu) .Masina costa mult mai mult deci nu ar vinde-o pentru atat si nici mana in mana cu camatarul nu ar fi .
Se poate ca vanzatorul sa fi furat masina cu tot cu acte ,propietarul deputand sa o dea furata?

Imi cer scuze de insistenta ,dar incerc sa aflu tot ce pot pentru ca masina aceea pentru prietenul meu insemna foarte mult .Este ca si cum si-a vandut amintirile de familie si sunt 100% ca nu ar vindeo la pret de aspirator.

EDIT:Masina este greu de spus ce valoare are ,ea fiind clasica (nu pot da numele masinii pe internet pentru ca ar putea gasi camataurl discutia).
Atunci individul respectiv nu a facut nici o afacere luand masina deoarece nu cred ca o va putea vinde (nici macar piese pentru ca este rara) ,dar nici propietarul sa o recupereze.
Masina este inmatriculata in Constanta unde a stat prietenul cu pricina,eu stau in Constanta dar masina este in Neamt .Ce risc (pe drum daca ma opreste politia) daca o aduc in Constanta dupa care sa stau sa-mi caut vechiul prieten prin tara ?