avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 330 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... scoaterea autoturism de la impozit
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

scoaterea autoturism de la impozit

Doresc sa radiez o masina din circulatie, si sa o scot de la impozit dar sa raman cu autoturismul in curtea proprie. De radiat din circulatie e simplu, dar de scos de la impozit mi se cere certificat de distrugere, altfel spun ei eu raman cu bunul fapt ce conduce la impozitare.
Cel mai recent răspuns: Adrian63 , utilizator 17:51, 11 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti solutiona prin radiere vehicul pe proprie raspundere
RADIEREA LA CEREREA PROPRIETARULUI
DOCUMENTE NECESARE:
1. Cererea /adresa proprietarului prin care se solicită radierea la cerere, însoŃită de
copia unui document care atestă detinerea unui garaj/curte/teren/parcare, unde
va fi depozitat vehiculul respectiv;

2. Certificatul de înmatriculare;
3. Plăcutele cu numărul de înmatriculare;
4. Cartea de identitate a vehiculului, dacă este mentionată în certificatul de
înmatriculare;
5. Fişa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autoritătii
administratiei publice locale, stabilită potrivit legii, sau a certificatului de
atestare fiscală;
6. Trei exemplare completate ale certificatului de radiere;
7. Documente de identificare a solicitantilor, în original şi copii xerox.
8. Declaratia pe proprie răspundere a titularului înmatricularii sau a moştenitorilor
legali ai acestuia, care să ateste că vehiculul a fost dezmembrat sau retras
definitiv din circulatie şi nu mai circulă pe drumurile publice, în cazul
vehiculelor înmatriculate anterior datei de 1 iulie 1993, care detin certificate de
înmatriculare şi numere de înmatriculare modele vechi, sau care au o vechime
de fabricatie mai mare de 30 ani
Multumesc pentru lamuriri. Cei din primarie sunt confuzi si paraleli, cu situatii de acest fel, ca sa nu spun altfel.
Ati rezolvat problema cumva? Sunt in aceeasi situatie .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radierea din circulatie dariad dariad Nu stiu cum sa procedez! In \"ORDIN nr. 1.501 din 13 noiembrie 2006 privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii și eliberarea ... (vezi toată discuția)
Radiere autoturism tla tla daca radiez un autoturism din circulatie la cerere, avand documente eliberate de la primarie ca posed spatiu de depozitare, mai platesc in continuare impozitul ... (vezi toată discuția)
Se poate scoate de la taxe si impozite un autoturism avariat pe care vreau sa il tin in curte? kubolens kubolens Buna seara! Tatal meu a avut un accident cu autoturismul proprietate personala, Nu este dauna totala, insa il costa prea mult sa il repare si a hotarat sa il ... (vezi toată discuția)