avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters140111

Activitate ContSters140111

buna , foarte buna ,cred ca de aici s-a inspirat si guvernul boc cu noua lege
cum te poti apara impotriva investiri cu formula executorie ?
am un credit bancar la care banca a cerut investirea cu formula executorie , cererea a fost admisa , cum pot eu sa ma apar ?
Răspuns la discuția salariat neatent- furt
o fi de vina angajatul ca nu aveti sisteme de supraveghere performante , dar cum el este cel mai mic in cadrul firmei si nu are nevoie de salariu cel mai usor este sa recuperati paguba de la el ( este de datoria dvs ca si conducere ca acele incasari sa nu poata fi furate nici de hoti , nici de angajat)
numai cei inscrisi la academia de politie , fac aceasta practica
intreb si eu oare nu de la serial aveti probleme ? incercati si intrebati si dvs cam ce s-a petrecut in unul din episoade , sigur a fost la mama daca asa o schimbare brusca ? eu numai am intrebat ?
puteti incerca si cu psihologul , avocatul dar parca mai usor ar fi sa va faceti si dvs cinefil , sa saturat si saraca femeie de vazut filme singura sau ma rog cu mama
Răspuns la discuția daune interese ?
da am aceste hartii
am inchis contul odata cu rambursarea integrala
imprumutului
Răspuns la discuția daune interese ?
am observat si eu destule probleme legate de banci , dar pe mine altceva ma supara de fapt : daca banca ar fii fost corecta de la ultima intarziere sau ultima modificare in mai 2008 + 4 ani eu in 2012 nu as fii mai avut nici o neplacere , asa ca daca cer de exemplu astazi acest lucru banci ar insemna ca eu sa mai apar pe acolo 2010 + 4 ani = 2014 . sau ma insel eu , din cate stiu eu biroul de credite te tine in evidenta 4 ani de la ultima modificare facuta
am avut un credit la o banca , deoarece am avut o intarziere de de 49 de zile am fost inscrisa in biroul de credit la 50 de zile de la data scadenta a acelei rate am platit intregul imprumut , dar banca ,,a uitat'' sa comunice acest lucru si la biroul de credit , ba mai mult eu apar la acest birou de credit cu restanta in continuare , desi eu am achitat imprumutul inca din aprile 2008
conform incadrarilor pe care le face biroul de credite eu as fii fost in categoria 1 de restantieri + 30 de zile (cu mari sanse de a putea lua un imprumut) , dar acum din cauza ca nu a fost inregistrata plata eu apar categoria 6 cont cu peste 180 de zile de intarziere si cu patalamaua pusa de ,, grad de risc curent Maxim''

va intreb si eu daca cineva s-a mai confruntat cu astfel de problema si care ar fii modul de rezolvare a problemei ?

1) eu as vrea s-a deschid o actiune in instanta cu,, obligatia de a face '' prin care sa cer instantei sa oblige banca sa ma stearga din biroul de credit
2) as vrea sa cer daune interese deoarece eu nu pot in momentul de fata sa accesez un credit din cauza acestui lucru
3)deasemenea as mai vrea sa cer si daune cominatorii
4) ce taxe as trebui sa platesc ptr a deschide o astfel de actiune ?

ce sanse de reusita credeti ca as avea , ati mai intalnit in practica astfel de spete , daca da, ma puteti indruma si pe mine


va multumesc foarte mult ptr raspunsurii si daca altceva nu pot sa va ofer ptr timpul acordat macar cate un pupic virtual :kissing:
doi maestrii ai dreptului si eu am fost bagata total in ceata


Maestrul U.B.I.K spune : Termenul incepe sa curga de la data primei hotarari pentru ca un recurs care s-a perimat nu poate fi temei pentru intreruperea prescriptiei. daca inteleg eu bine , data de 02 12 2008 cand a fost comunicata hotararea primei instante
Maestrul procmarci spune : in acest caz, deoarece s-a introdus un recurs care a ramas in nelucrare pana la prescriptie, se considera ca hotararea instantei de fond atunci, la data perimarii recursului, a ramas definitiva si irevocabila, deci atunci s-a nascut cu adevarat dreptul de a cere executarea.
De la acea data curg cei trei ani de prescriptie. (10.01.2010 + 3 ani).

10 .01 2010 este data cand instanta a constatat perimarea cererii de recurs , sigur de atunci incepe termenul de prescriptie ?