avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariat neatent- furt
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariat neatent- furt

Speta mea este cam asa:
Unui angajat i s au furat incasarile dintr o zi. Pe camerele de supraveghere, nu se vede autorul. Am facut plangere la Politie...autor necunoscut (slabe sanse de rezolvare).
La cercetarea disciplinara salariatul a aspus ca locul in care sa puna banii a fost indicat de seful superior.
Intrebarea mea este: pot recupera acesti bani de la salariat? Cum??

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Monica H. , Consilier juridic 09:03, 31 Mai 2010
o fi de vina angajatul ca nu aveti sisteme de supraveghere performante , dar cum el este cel mai mic in cadrul firmei si nu are nevoie de salariu cel mai usor este sa recuperati paguba de la el ( este de datoria dvs ca si conducere ca acele incasari sa nu poata fi furate nici de hoti , nici de angajat)
ContSters140111 a scris:

o fi de vina angajatul ca nu aveti sisteme de supraveghere performante , dar cum el este cel mai mic in cadrul firmei si nu are nevoie de salariu cel mai usor este sa recuperati paguba de la el ( este de datoria dvs ca si conducere ca acele incasari sa nu poata fi furate nici de hoti , nici de angajat)


sarcasmul nu era necesar......
Pe mine ma interesa o solutie legala si corecta.:stunned:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furt din magazin CABINET DE AVOCAT CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" Buna seara , stimati colegi. Vreau sa va relatez si eu un incident , a carei parte vatamata am fost chiar eu :). Am iesit si eu in casa in ideea de a ma ... (vezi toată discuția)
Bună seara!vin cu o întrebare care ma macină de câteva zile.lucrez ... MariaOaba15 MariaOaba15 Bună seara!Vin cu o întrebare care ma macină de câteva zile.Lucrez ca un magazin alimentar de aproximativ un an.Am prins pana acum 3 inventare.Ideea e ca ... (vezi toată discuția)
Pt ca in supermarket hotii fura ca-n codru suntem obligati sa platim sau angajatorul ne da afara xmy_miha xmy_miha Sunt sef adj intr-un supermarket. Furturile din magazin sunt foarte mari deoarece sunt mari probleme cu asigurarea pazei . De curand sa descoperit ca lipsesc 4 ... (vezi toată discuția)