avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate adnana_gold

Activitate adnana_gold

Răspuns la discuția Divort
va multumesc ptr.raspuns si-mi cer scuze pentru ca mai cer niste lamuriri.in primul rand am inteles ca divortul incheiat prin notariat poate fi contestat,la un moment dat.in al doilea rand va rog sa-mi explicati ceva ce n-am inteles:la art. 349 alin. 2 care prevede : ca “in toate cazurile, părţile sociale sau, după caz, acţiunile sunt bunuri comune. Cu toate acestea, soţul care a devenit asociat exercită singur toate drepturile ce decurg din această calitate”,mai este si actul constitutiv al societatii in care un srl este personalitate juridica independenta;in urma divortului srl-ul va avea doi asociati in loc de unul singur?;si inca ceva: daca srl-ul este pe pierdere,cum ramane cu sotul neasociat?in speranta ca ma veti putea lamuri si ca nu par prea insistenta,astept cu nerabdare raspunsul dvs.
multumesc si o zi cat mai placuta.
Discuție Divort
buna ziua,
va rog sa-mi spuneti unde credeti ca e mai indicat sa fac cerere pentru un divort cu acordul partilor(exista copii minori si partaj):notar sau judecatorie?;si ce drepturi are unul dintre soti asupra unui srl in care doar celalalt este administrator si asociat unic?
multumesc.
Buna seara,
va rog daca se poate sa ma ajutati in urmatoarea problema:
o II infiintata in luna dec.2014 a avut cheltuieli de constituire plus de achizitionare mobilier si aparatura necesara.Firma n-a depus nici o declaratie la finante deoarece doar in ianuarie 2015 incepe activitatea.Puteti sa-mi spuneti ce declaratii trebuie depuse si cum se vor deduce cheltuielile(mobilierul de birou se amortizeaza in 10ani-corect?).In fiecare an v-a trebui sa se tina cont de suma ramasa neamortizata plus cheltuielile aferente anului precedent si trecute in declaratia 200?In decl.220 pe langa venitul estimativ,la cheltuieli,se tine cont si de suma din 2014 sau doar ce se preconizeaza a se cheltui in anul 2015?
Multumesc.
Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti(ptr.ca parerile sunt impartite) daca pentru a deschide un salon de remodelare corporala(unde urmeaza sa si practic ceea ce deschid)este obligatorie calificarea sau este doar obtionala.Firma de la care urmeaza sa achizitionez aparatura mi-a spus ca sunt suficiente instructajele pe aparate facute de ei si in urma carora voi beneficia de o doploma de utilizare(aparatura fiind de uz cosmetic si nu medical).
multumesc.
buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca un pensionar pe caz de boala cu drept de munca(4 ore)
se poate privatiza(intreprindere individuala,pfa) fara a-si pierde pensia.
multumesc
buna ziua!
va rog sa-mi spuneti daca pentru un magazin de 100mp dotat cu sistem de alarma montat de firma autorizata sunt obligata prin lege sa fac contract cu o firma de paza pentru monitorizare.am avut control de la politie si,desi totul a fost doar verbal,am fost avertizata sa fac acel contract.desi am citit legea si o gramada de raspunsuri pe site(din care am inteles ca nu exista aceasta obligatie)nu stiu ce sa le spun cand vor reveni...
multumesc.
Răspuns la discuția pensie anticipata
multumesc mult ptr.raspunsuri.
buna seara!
va rog sa-mi spuneti daca tatal meu(nascut in data de 12.07.1953),care are 35 ani si 3 luni vechime(in care este inclus stagiul militar de 1an si 4 luni si un an somaj)poate beneficia de pensie anticipata la data de 12.07.2013(anticipata partial).multumesc!
Răspuns la discuția contract serviciu de salubritate
in primul rand multumesc ptr.promptitudine si sunt convinsa de ceea ce spuneti dvs.doar ca ma gandeam ca,in functie de obiectul de activitate(comert cu amanuntul-imbracaminte,unde majoritatea ambalajelor le dai clientului) taxa de ... e cam exagerata.speram intr-o alternativa...
o seara placuta!
buna seara!
ma intereseaza daca o societate comerciala este obligata sa incheie un contract cu o firma de salubrizare pentru x metri cubi/suprafata spatiului sau exista si posibilitatea sa fie taxata conform cantitatii de gunoi produse intr-o luna.
multumesc!