avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate dalexro67

Activitate dalexro67

Buna seara!Casa in care locuim fiind foarte veche avea mari probleme cu structura acoperisului.L-am refacut,dar nu asa cum era ci oarecum modificat in vederea mansardarii.In plus fata de asta,lipita de vechea constructie am turnat o fundatie pe care sub acoperisul prelungit,pe structura de lemn am inchis spatiul rezultat.Executia lucrarii ,aproape in totalitate e realizata de mine personal,ajutat fiind doar cu munca necalificata.
Nu am nici o autorizatie pentru ce am facut si doresc sa stiu cat de tare am dat-o in bara si ce se mai poate face acum!
Multumesc mult pentru ajutor!
Multumesc pentru atentia acordata ofului meu!!!
Sper sa se rezolve in curand.
A venit Marti la pranz nesimtitul!!
Arda-l tat gazu' de la Eon!!

O seara buna tuturor!
Buna dimineata si multumesc pentru raspuns!
Nu am incheiat niciun contract inainte.Echipa care a facut verificarea vechii instalatii a vazut-o pe si cea noua in amanunt si au zis ca e ok.
Ce se poate intampla pentru ca am rupt sigiliul de pe robinetul inchis?
Multumesc!

Firma mi-a fost totusi recomandata de cei de la care am cumparat centrala.
Am angajat o firma autorizata pentru proiectarea si refacerea unei instalatii de gaze naturale in urma neregulilor gasite de Eon.Am cumparat si o centrala termica,urmand sa o monteze tot ei.Am depus cererea pentru cota de gaz si nr de focuri si am platit proiectul 150 ron.Instalatia e gata,dar pentru ca nu s-a facut receptia robinetul a fost inchis la sfarsitul anului trecut.De atunci,patronul firmei cu care am reusit greu sa comunic ma amana de pe o saptamana pe alta .Mai trebuie doar sa vina sa faca receptia lucrarii,actele pentru centrala si sa-si ia banii.
Costul lucrarii nici acum nu-l stiu exact,dar muncitorii mi-au spus ca ar fi in jur de 1200 ron.
De la jumatatea lunii Ianuarie am deschis eu robinetul si mi-am incalzit casa,doar pentru a nu ingheta apa in instalatii consumand vreo 70 mc.
Ce pot sa fac?Ce mi se poate intampla?
Multumesc pentru orice sfat!
Răspuns la discuția atestare profesionala
Buna seara!
Nu stiu ce cod caen trebuie ales si de aceea va rog sa ma sfatuiti dumneavoastra.
Il lucrarile angajate acopar toata gama de activitati necesare pentru renovarea unei locuinte sau finisajele unei case de "la rosu" la cheie.(termoizolatie int si ext.,placaj gips-carton,placaj ceramic pardoseli si pereti,finisaj glet-v.lavabila,montaj parchet laminat,montaj mobilier)

Buna seara!
Vreau sa infiintez o inteprindere individuala si am inteles ca trebuie sa fac dovada pregatirii/experientei profesionale.Problema e ca singurul act e o diploma primita la terminarea liceului,ca prelucrator prin aschiere.De atunci am lucrat ca angajat (cca 10 ani) intr-o firma de confectionare si montaj tamplarie de aluminiu cu geam termopan si amenajari interioare,firma care nu mai exista.Urmatorii 3 ani i-am lucrat tot cu carte de munca la un hotel intr-o echipa pentru constructii, amenajari interioare si intretinere.Aici,in cartea de munca,sunt trecut ca finisor-amenajari interioare.
De 7 ani lucrez fara carte de munca tot in domeniul constructiilor ca montator gips-carton,finisor,etc...
Cum sa procedez?