avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate Faneegean

Activitate Faneegean

Va multumesc mult pentru raspuns.Dar practic ce ar trebui sa cuprinda antecontractul,cam ce clauze ar trebui sa fie stipulate in el si care sa fie acceptate de lege?
De exemplu,cumparatorul sa fie de acord sa dea un avans, cu care eu sa platesc cadastrul si intabularea,iar eu sa-mi iau angajamentul ca dupa realizarea acestor operatiuni ii voi vinde imobilul la un anumit pret?Un astfel de antecontract apare in practica judiciara si notariala?
Dupa o lunga asteptare de 11 ani ,am primit in sfarsit din partea primariei o dispozitie de restituire in natura a unui imobil nationalizat pe care l-am revendicat conform legii 10/2001.
Acum stiu ca ar trebui sa mai fac schita cadastrala si inscrierea in cartea funciara ca sa intru efectiv in posesia imobilui.Problema e ca nu pot sa fac rost de banii respectivi pentru a indeplini aceste proceduri.Intrebarea mea suna asa:
As putea sa gasesc un cumparator caruia sa-i vand imobilul , numai pe baza acestei dispozitii de restituire in natura,urmand ca cel care va fi cumparatorul sa faca lucrarea de cadastru si intabularea?Va rog ,daca se poate sa-mi sugerati o solutie
Ca fost administrator al unei firme sunt chemat in judecata in fata tribunalului comercial .Lichidatorul firmei cere angajarea raspunderii mele patrimoniale.Mi se cere sa fac o intampinare.Eu nu dispun acum de posibilitati financiare pentru consultanta juridica.Ar fi recomandabil sa redactez eu aceasta intampinare asa cum ma pricep ,sau sa nu o fac deloc ,pregatindu-mi mijloace cu care sa ma apar in faze ulterioare ale procesului?
Pe 2 aprilie 1949 aparea decretul numarul 134 pentru natinalizarea unor unitati medicale :farmacii ,drogherii,laboratoare medicale ,etc.
Desi la articolul 6 litera a) se face o referire destul de clara, as dori sa va rog sa ma lamuriti si pe mine daca nationalizarea unei farmacii insemna in mod implicit si fara echivoc si nationalizarea terenului pe care era amplasata.Care au fost interpretarile din practica juridica?Ar fi putut un anume propietar sa fie deposedat (expropiat) de farmacia sa ( mai exact de cladirea in care functiona aceasta) dar sa is pastreze dreptul de propietate asupra terenului pe care era amplasata cladirea?
prin aplicarea legii 10/2001 un imobil va trece din propietatea unei primarii in propietatea celui care a cerut restituirea.Presupun ca imobilul avea deja facuta o documentatie cadastrala pe timpul cat era in propietatea statului.Legea cere ca dupa restituire imobilului sa i se faca o noua documentatie cadastrala?Cea veche,de pe vremea cand era in propietatea statului nu mai e valabila?
Va rog sa-mi explicati cum se procedeaza pentru indeplinirea acestor formalitati,unde sa ma adresez,cat dureaza si cam cat costa.Va multumesc!
Stimate domnule avocat Mihai Jus,
Din cate inteleg eu,chiar daca firma respectiva care functioneaza in imobilul pentru care suntem chemati sa ni se restituie ,are un contract de inchiriere cu primaria pe o anumita perioada,,legea o obliga sa evacueze imobilul,sa ni-l puna la dispozitie,inainte de a se implini termenul contractului de inchiriere?Nu ne poate obliga sa "preluam " in calitate de locatori acest contract?Locatarul nu se poate prevala de contractul de inchiriere ca sa nu puna la dispozitia noastra acea casa?
Va multumesc pentru raspuns!
Patru mostenitori am depus actele inca din 2002 ca sa revendicam un imobil cu legea 10 la o anumita primarie.Acum primaria respectiva ne cheama sa ne restituie acel imobil.As dori sa stiu,daca se poate:
a) ce tip de act o sa ne dea?(certificat de mostenitor,act de ..propietate)
b)In acel imobil a functionat si functioneaza platind chirie catre primarie o societate comerciala.Care este durata maxima legala a contractului de inchiriere pe care acea firma il poate avea cu primaria?(eu presupun ca administratorul firmei,o persoana influenta in oras,putea sa isi faca un contract de inchiriere cu primaria pe o suma modica,sub pretul pietei si pe vreo 20 de ani si altfel sa se puna la adapost de cererea mostenitorilor de a restitui cladirea,cunoscandu-se cerinta legala care impune ca la schimbarea propietarului contractele de inchiriere incheiate de vechiul propietar trebuiesc respectate si de noul propietar)Primaria respectiva stia ca imobilul este revendicat.In acest caz legea ii permitea sa incheie un contract de inchiriere pe termen lung cu acea firma?
c)Daca firma respectiva refuza sa ne puna la dispozitie imobilul ce putem face?Sa ne adresam unui executor judecatoresc?
Va multumesc tuturor celor care ma vor lamuri in acest caz!
Daca un comerciant face vanzari directe ,din usa in usa ,pe raza unei anumite localitati,ii trebuie autorizatie de la primaria localitatii respective?Si daca legea prevede asa ceva ,functionarii primariei sunt obligati sa elibereze acea autorizatie,sau e o decizie ce tine numai de bunul plac al acestora(presupunem ca e vorba de un comert corect si decent)Va multumesc celor care vor raspunde.