avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate 123Andrei

Activitate 123Andrei

Răspuns la discuția pronuntare proces ridicare auto
Sa cer atunci ca politia sa imi dea banii în temeiul articolelor 998 şi 999 Cod civil?
Buna ziua! Am fost la arhiva judecatoriei ca sa vad pronuntarea. In condica scria :
-Respinge exceptia necompetentei materiala si exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a sc ilcor ca neintemeiata
-Admite plangerea Anuleaza PV
-Dispune restituirea catre contestator suma 120 lei.
-Anuleaza masura tehnico administrativa a ridicarii autoturismului.
-Respinge cererea contestatorului de obligare a sc ilcor sa la restituirea sumei de 500 lei ca neintemeiata.
-Cu recurs.

De ce mi-a respins cererea de restituire pt suma de 500 ron? Eu am cerut ca suma sa-mi fie returnata de catre ilcor sau de catre politie.
Ce ma sfatuiti sa fac pentru a-mi recupera banii?
1.Si daca la aceasta depasire cu incalcare de viteza iti explodeaza un pneu sau pierzi controlul?!...
2.Radarele cu buclă inductivă sunt insensibile la factorii meteo extreni.
Daca faptele s-au intamplat asa...
Probabil ca politistul va va da dreptate. Daca persoana care v-a tamponat contesta in instanta nu inseamna ca ar putea castiga (asta ca sa nu spun ca sunt mici sansele sa reuseasca).

Daca politistul nu va va da dreptate va trebui sa depuneti plangere (contestatie) impotriva procesului verbal in instanta. In cazul asta va trebui sa va sustineti cauza, sa veniti cu argumente, planse foto si cu ce mai credeti ca v-ar avantaja. Daca nu au existat martori veti specifica acest lucru in plangere.

Totul tine de felul in care va veti sustine cauza.
Deocamdata nu aveti motive sa dati in judecata persoana respectiva.
mie mi-a fost ridicata masina...
la dosar este atasata o copie "conform cu originalul" a atestatului (nr XXX din 12.05.2009) de operator. In acesta scrie ca agentul x "este autorizat sa desfasoare activitati de utilizare si exploatare a aparatului radar PYTHON II camera si aparatura video". Acest atestat este stampilat si semnat de "seful brigazii".

Un avocat mi-a spus ca este o mare problema deoarece acest atestat(autorizatie) trebuie eliberat de o institutie independenta.