Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... pronuntare proces ridicare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

pronuntare proces ridicare auto

Buna ziua! Am fost la arhiva judecatoriei ca sa vad pronuntarea. In condica scria :
-Respinge exceptia necompetentei materiala si exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a sc ilcor ca neintemeiata
-Admite plangerea Anuleaza PV
-Dispune restituirea catre contestator suma 120 lei.
-Anuleaza masura tehnico administrativa a ridicarii autoturismului.
-Respinge cererea contestatorului de obligare a sc ilcor sa la restituirea sumei de 500 lei ca neintemeiata.
-Cu recurs.

De ce mi-a respins cererea de restituire pt suma de 500 ron? Eu am cerut ca suma sa-mi fie returnata de catre ilcor sau de catre politie.
Ce ma sfatuiti sa fac pentru a-mi recupera banii?
123Andrei, utilizator
F
In termen de 15 zile de la comunicarea la domiciliu a hotararii,aveti posibilitatea sa declarati recurs impotriva acesteia,in situatia in care instanta de judecata ,in fond a pronuntat o hotarare cu incalcarea legalitatii.
Sa cer atunci ca politia sa imi dea banii în temeiul articolelor 998 şi 999 Cod civil?
123Andrei, utilizator
Atacarea cu recurs a unei hotarari pronuntate de instanta de fond se face,in general, pe motive de nelegalitate si netemeinicie,in functie de motivarea sentintei acesteia.
Recursul se motiveaza si se depune in scris la instanta care a pronuntat hotararea in fond,care il va atasa la dosar si va inainta dosarul instantei de recurs competente.
Prevederile din Coodul Civil mentionate de dvs.nu pot fi invocate in aceasta situatie,fiind vorba despre o contestatie la o contraventie.
Daca nu cunoasteti probleme de drept sau nu aveti pregatirea juridica necesara,consultati un avocat.
Radu Gabrian, Mediator