avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... pronuntare proces ridicare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

pronuntare proces ridicare auto

Buna ziua! Am fost la arhiva judecatoriei ca sa vad pronuntarea. In condica scria :
-Respinge exceptia necompetentei materiala si exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a sc ilcor ca neintemeiata
-Admite plangerea Anuleaza PV
-Dispune restituirea catre contestator suma 120 lei.
-Anuleaza masura tehnico administrativa a ridicarii autoturismului.
-Respinge cererea contestatorului de obligare a sc ilcor sa la restituirea sumei de 500 lei ca neintemeiata.
-Cu recurs.

De ce mi-a respins cererea de restituire pt suma de 500 ron? Eu am cerut ca suma sa-mi fie returnata de catre ilcor sau de catre politie.
Ce ma sfatuiti sa fac pentru a-mi recupera banii?
Ultima modificare: Marți, 4 Mai 2010
123Andrei, utilizator
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 03:15, 5 Mai 2010
F
In termen de 15 zile de la comunicarea la domiciliu a hotararii,aveti posibilitatea sa declarati recurs impotriva acesteia,in situatia in care instanta de judecata ,in fond a pronuntat o hotarare cu incalcarea legalitatii.
Sa cer atunci ca politia sa imi dea banii în temeiul articolelor 998 şi 999 Cod civil?
Ultima modificare: Marți, 4 Mai 2010
123Andrei, utilizator
Atacarea cu recurs a unei hotarari pronuntate de instanta de fond se face,in general, pe motive de nelegalitate si netemeinicie,in functie de motivarea sentintei acesteia.
Recursul se motiveaza si se depune in scris la instanta care a pronuntat hotararea in fond,care il va atasa la dosar si va inainta dosarul instantei de recurs competente.
Prevederile din Coodul Civil mentionate de dvs.nu pot fi invocate in aceasta situatie,fiind vorba despre o contestatie la o contraventie.
Daca nu cunoasteti probleme de drept sau nu aveti pregatirea juridica necesara,consultati un avocat.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Mai 2010
Radu Gabrian, Mediator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces verbal de ridicare auto anulat de instanta. cum recuperez amenda platita si cum recuperez taxa de ridicare auto? 2680512521612 2680512521612 Mi-a fost admisa in instanta plangerea contraventionala impotriva PV de constatare a autoturismului parcat neregulamentar si ridicat de firma de ridicari auto, ... (vezi toată discuția)
Ridicare autovehicul Andreea Istrate Andreea Istrate Am formulat o cerere de chemare in judecata prin care am solicitat anularea unui proces-verbal de contraventie, prin care am fost sanctionata pt parcare ... (vezi toată discuția)
Solutia pronuntata de instanta andra-celia andra-celia Buna ziua,ma poate ajuta cineva,explicandu-mi si mie ce inseamna urmatoarea sentinta?''Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtei ... (vezi toată discuția)