avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate trf17ada

Activitate trf17ada

Buna ziua,
in ce conditii pot fi date amenzile contraventionale sau penale de catre politia locala? Va dau un exemplu: o cearta intre vecini, este solicitata politia, la sosirea acestora fiecare din cele doua parti sustin ca sunt nevionavati. Reactia politiei: "va dau amenda la amandoi". Este corect? Nu ar trebuie sa se faca cercetari inainte? Multumesc
Răspuns la discuția Agresiune fizica
Care este termenul legal in care pot face plangere penala?
Buna ziua. Locuiesc intr-o vila cu 4 apartamente, fiecare din cele 4 apartamente are un spatiu in care si-a amenajat o curte, un garaj, o magazie s.a.m.d. Eu am ridicat acum peste 12 ani o cladire din caramida, pe amprenta alteia din lemn, ca destinatie garaj. O perioada a fost lasata in stadiul de cladire neterminata, de curand am inceput sa o reamenajam, sa-i dam o alta destinatie. Intrebarea mea este, daca in decurs de 12 ani nu am primit nico amenda, nicio avertizare din partea primariei, cum pot intra in legalitate? Multumesc
Buna ziua, recent sotul meu a fost agresat fizic de catre vecinii nostri, evenimentul a avut loc in subsolul imobilului in care locuim. La agresiune au participat toti membrii familiei (vecinii) sotul meu fiind singur, deci nu exista niciun fel de martor. Am sunat la 112, a venit un echipaj de politie, ulterior salvarea. Sotul a primit ingrijiri medicale la fata locului dupa care a fost transportat la spital unde i s-au facut mai multe investigatii. In urma investigatiilor urmeaza sa se emita certificat medico-legal. Avand in vedere ca pe parcursul anilor au mai existat conflicte verbale, injurii, amenintari, etc, unele cu plangeri la politie, altele fara, as vrea sa stiu cum este mai bine sa procedam pentru a incheia aceste conflicte pe cale legala. Multumesc
Buna ziua,
am terminat o scoala postliceala sanitara, specialitatea medicina generala, functia pe care sunt acum este de asistent medical laborator (functie ocupata in urma specializarii pe acest domeniu), intre timp am terminat facultatea (medicina generala) si mi-am depus cerere pentru ocuparea unei functii de asistent cu studii superioare tot in laborator. Mi s-a refuzat aceasta cerere de catre conducerea spitalului. Conditia pentru a trece pe functia de asistent cu studii superioare este de a ma transfera in sectie, in laborator nu se poate. Va rog sa-mi spuneti daca exista o lege in acest sens, cui ar trebui sa ma adresez?
Multumesc !
Răspuns la discuția sesizari
... si credeti ca sefii lor de la partid ma asculta pe mine? Eu sunt un om care merg la serviciu de luni pana vineri, care nu fac parte din niciun fel de partid, care nu am prieteni sus pusi, care nu am pe cine ma baza! Din acest motiv am spun "noi cu noi" ! Noi, cei care nu avem alte preocupari decat servici si familie, vom ajunge bataia de joc a celor care au trecut mai putin pe la scoala, dar care nu-si fac probleme pentru ziua de maine sau ca maine, poate, nu vor mai avea servici. Intr-o localitate primarul, seful de post si preotul detin controlul. Fiecare din ei au cate un grup, fiecare grup la randul sau are ale grupuri si tot asa... ca o CARACATITA... asta este dragii mei problema mea!
Discuție sesizari
Buna ziua,
as dori sa stiu carei institutii ma pot adresa pentru a sesiza nereguli savarsite la nivel local? Exista vreo institutie sau o persoana in tara aceasta careia sa i te poti adresa, sa te poata asculta sau suntem doar noi cu noi?
Multumesc,
trf17ada a scris:

O ultima intrebare, se poate face schimb de terenuri intre 2 localitati diferite? Multumesc
Multumesc pentru raspuns!!!! O baza legala in acest sens? Multumesc!
Sa inteleg ca nu exista nicio "portita" pentru a obtine acest teren? Se poate ridica o constructie avand in vedere ca pe acest teren trec conducte de petrol? (la cativa zeci de metri exista o sonda functionala). O ultima intrebare, se poate face schimb de terenuri intre 2 localitati diferite? Multumesc