avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Activitate ciobrad2004

Activitate ciobrad2004

Buna ziua,
Am facut plingere inpotriva unui proces verbal de contraventie la legea circulatiei - vorbit la telefon - in care pe linga descrierea faptei la sfirsit politistul a mentionat "fapta filmata cu aparat bodycam nr.." si am solictat filmarea. Judecatorul a motivat ca politistul a constatat fapta cu propriile simturi , nu a solicitat filmarea si mi-a respins contestatia. Am facut recurs in care am solicitat din nou filmarea si acesta a fost respins pe motiv ca politia nu mai are filmarea pentru ca a trecut prea mult timp si acelasi lucru ca politistul a constatat fapta cu propriile simturi si eu nu am adus alte probe si mi-a fost respins si recursul . Intrebarea e ce alte variante am pentru contestatie . Multumesc
Răspuns la discuția An sabatic
Deoarece lucrez in mediu privat ceea ce m-ar interesa sunt reglementarile specifice acestui mediu ( in cazul in care acestea exista ) sau dacă totul ramine la latitudinea angajatorului.
Răspuns la discuția An sabatic
Optiunea unui concediu fără plata in situația in care mă aflu este o varianta buna. Va multumesc pentru răspuns.
Discuție An sabatic
Buna ziua, asi dori sa-mi spuneti In ce condiții se poate cere angajatorului un an sabatic?
Răspuns la discuția recalculare dobinda leasing
am modificat cite ceva poate e mai bine acum
Răspuns la discuția recalculare dobinda leasing
nu pot sa cred ca singura solutie este sa platim tot ce factureaza firmele de leasing
Răspuns la discuția recalculare dobinda leasing
da imi cer scuze continuarea este intr-nu nou mesaj
in 2007 am facut un contract de leasing cu BT LEASING TRANSILVANIA si in contract avem trecuta o dobinda "nespecificata" si care apare doar pe scadentarul ratelor. Uitindu-ma zilele trecute pe scadentarul original observ ca dobinda trecuta in factura este mai mare cu aproximativ 12 euro decit cea din scadentarul original. Intrebind la leasing am aflat ca dobinda a crescut conform unui articol din contract ce spune " in cazul modificarii indicilor Libor si euribor cu mai mult de 0.2 % fata de valoarea avuta la incheierea contractului finantatorul isi rezerva dreptul de a modifica corespunzator dobinda contractuala chiar din luna urmatoare", deci dobinda a crescut cind euribor a crescut si a ramas la fel atunci cind euribor a scazut. Le-am trimis o notificare in care am cerut sa-mi dea banii luati in plus si in raspunsul lor scris au spus ca "bt leasing nu are obligatia sa modifice dobinda contractuala ci au dreptul sa o modifice daca considera necesar" . Mi se pare o mare golanie si doresc sa stiu ce posibilitati am sa mi se faca dreptate
in 2008 am facut un contract de leasing cu "bt leasing translvania" si la