avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate Anda Mateiu

Activitate Anda Mateiu

Multumesc pentru raspuns
Multumesc pentru raspuns
Este posibila executare silita bun propriu masina, chiar daca creditul a fost luat fara garantii sau giranti, doar pe baza de venit?
Multumesc
Multumesc :)
Buna ziua,
v-as ramane recunoascatoare daca m-ati lamuri intr-o problema.
Locuiesc intr-o curte comuna, cu locuinte tip stup, foste ILL cumparate in present integral de fostii chiriasi. In cutea mea sunt 4 locuinte. Eu am doua locuinte, intr-una sta o vecina de 92 de ani care oricum nu o baga in seama vecinii cu pricina si cei in cauza. Ei sunt 5 oameni: mama, tata, fiica, ginere, copil mic. In aproape fiecare weekend este o petrecere grandioasa, cu gratar, 15 oameni in curtea care este de 4m/2m. Dureaza in medie 10 ore o petrecere. Chiar daca fac mizerie curate la final. Problema e alta. Cand sa ma relaxez si eu in weekend, e plina curtea, e plin de fum nu pot deschide usa, (geamul fiind de termopan fix nu pot aerisi decat prin usa). Ei considera probabil ca e normal sa isi cheme in fiecare weekend rudele care stau la bloc, ca de, e curtea lor private probabil.
Va rog sa ma sfatuiti ce legislatie exista in domeniu care sa interzica petreceri in curtea comuna si, in al doilea rand, ma deranjeaza ca fac gratar in permanenta, in aceeasi curte comuna (doar sunt o gramada de alte moduri de a gati mancarea). Eu nu sunt absurd dar nu weekend de weekend, o petrecere pe luna mi se pare ok.
Am inteles ca iti tin zilele de nastere ei, locatarii dar toti verisorii, cum spuneau care stau la blocuri, 15 minim, isi tin ziua de nastere in aceasta minunata "CURTE PRIVATA".
Dupa 3 ani de chefuri am indraznit sa abordez fiica,care are varsta mea sa o rog frumos sa o rareasca. A zis ok, nici o problema. Dupa 6 zile au dat un chef mai mare in fata usii mele si au pus si muzica in curte, ceea ce nu se practica in chefurile anterioare. Mie mi-a fost clar mesajul : oricum facem ce vrem.
Va rug mult sa ma ajutati!
Multumesc!
Multumesc frumos
Buna ziua!
va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Am un contract de inchiriere teren si obtin chirie pe an 600 dolari. Care este cota de impozitare in cazul terenurilor, sau, daca exista o formula de calcul in functie de suprafata?
As dori sa stiu informativ cat as avea de plata, cu acest impozitul anual pentru acest tip de contract de inchiriere teren, la o suma anuala ce-mi revine de 600 dolari.
Multumesc frumos!
Multumesc de informatii!
el este cetatean pakistanez
Buna ziua!
ca rog frumos daca ma puteti ajuta cu o informatie; sotul meu este rezident roman, avand carte de identitate pentru membrii familiei valabila pe 5 ani. Ar dori sa se inscrie la o facultate, cunoscand deja limba romana la nivel conversational, dar, am dori sa platim texele pentru facultate ca un roman nu ca un strain care este din afara Uniuii Europene. Exista vreo prevedere legala, care sa stipuleze, in caz ca este rezident roman, cunoaste limba, sa fie considerat ca student roman, si sa plateasca ca un roman taxele pentru facultate?
Va multumesc!
Buna ziua!
as dori sa aflu va rog daca ma puteti ajuta, unde as putea vinde aur (gen cercei, verigheta, medalion) cel mai rentabil posibil? se poate oare la reprezentanta BNR?
Va multumesc!
Răspuns la discuția DEFINITIE CONSULAT ONORIFIC
Multumesc frumos!