Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... DEFINITIE CONSULAT ONORIFIC
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

DEFINITIE CONSULAT ONORIFIC

Buna ziua!
va rog daca ma puteti lamuri care este definitia consulatului onororific si care este diferenta de consulat.
Ma intereseaza practic daca consulatul onorific se ocupa de acordarea de vize catre tara respectiva, macar in perioada exceptionala in care ambasada tarii respective chiar daca exista, are sistata temporal activitatea cu publicul?
Va multumesc!
Consulii onorifici vor îndeplini atribuţii consulare care nu implică exercitarea autorităţii de stat. Atribuţiile consulare care implică exercitarea autorităţii de stat, care revin oficiilor consulare de carieră, sunt cele referitoare la cetăţenie, vize şi paşapoarte, stare civilă, transmiteri de acte judiciare şi extrajudiciare, încasarea de taxe consulare pentru serviciile prestate, precum şi orice alte activităţi cu un astfel de caracter.

Consulul onorific poate exercita funcţiile consulare numai după primirea exequaturului de la autorităţile statului de reşedinţă, în afară de situaţiile când acestea îl admit cu titlu provizoriu.
Consulatele onorifice sunt subordonate misiunii diplomatice a României din statul de reşedinţă. Activitatea oficială a consulului onorific este îndrumată şi coordonată de şeful misiunii diplomatice.
Multumesc frumos!