Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... CARE ESTE COTA DE IMPOZITARE TEREN?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

CARE ESTE COTA DE IMPOZITARE TEREN?

Buna ziua!
va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Am un contract de inchiriere teren si obtin chirie pe an 600 dolari. Care este cota de impozitare in cazul terenurilor, sau, daca exista o formula de calcul in functie de suprafata?
As dori sa stiu informativ cat as avea de plata, cu acest impozitul anual pentru acest tip de contract de inchiriere teren, la o suma anuala ce-mi revine de 600 dolari.
Multumesc frumos!
Impozitul pe teren se stabileste conform prevederilor art. 258 si urmatoarele din Codul Fiscal:
in functie de suprafata terenului, rangul localitatii, zona de fiscalitate din cadrul localitatii si categoria de folosinta a terenului. Dvs trebuie sa consultati si Hotararea Consiliului Local privind impozitele si taxele locale pe anul 2012.

"ART. 258 Calculul impozitului
(1) Impozitul pe teren se stabileşte luând în calcul numărul de metri pătraţi de teren, rangul localităţii în care este amplasat terenul şi zona şi/sau categoria de folosinţă a terenului, conform încadrării făcute de consiliul local."
[ link extern ]

rangul localitatii( art 247,247-1 din norme) :
"a)rangul 0 - Capitala României, municipiu de importanţă europeană;
b)rangul I - municipii de importanţă naţională, cu influenţă potenţială la nivel european;
c)rangul II - municipii de importanţă interjudeţeană, judeţeană sau cu rol de echilibru în reţeaua de localităţi;
d)rangul III - oraşe;
e)rangul IV - sate reşedinţă de comune;
f)rangul V - sate componente ale comunelor şi sate aparţinând municipiilor şi oraşelor"

Va dau un exemplu de calcul pentru un teren arabil de 1500 mp situat intr-un sat resedinta de comuna, in intravilan, zona B de fiscalitate :
15000 mp =suprafata terenului
1,1=rang localitate din tabelul de la alin 5
0.0018lei/mp= coef din tabelul de la alin 4 corespunzator zonei B de fiscalitate pt teren arabil

impozitul datorat pe an = 15000*1,1*0.0018=29,7=>30 lei/an