avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate Dascalu Ana

Activitate Dascalu Ana

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prima data se recupereaza prejudiciul de la persoana care a primit bani in plus daca nu a trecut mai mult de trei ani.Daca nu este de la cine sa se recupereze ,plateste cine a gresit.
Daca imobilul este pe numele mamei nu se poate face uzucapiune ,cand moare un parinte se dezbate sucesiune .Uzucapiune se face in cazul cand ai in posesiune un imobil care in carte funciara este detinut de cineva care nu e ruda si trebuie dovedit ca a murit mai demult cu 10 20 30 de ani.
Uzucapiunea de 30 de ani : cei 30 de ani începe de la moartea proprietarului.Exista uzucapiune de 10,20 și de 30 de ani dar toate incepe de la moartea proprietarului
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă un vecin dă muzică cu o intesitate prea tare după ora 22 chiar și noaptea adică pînă aproape de dimineață se poate suna la 112
Solutia pe scurt: Respinge cererea ca neîntemeiată. Cu apel în 30 zile de la comunicare, apel care se depune la Judecătoria sector 3 Bucureşti. Pronun?ată astăzi, 06.11.2017, prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin mijlocirea grefei instan?ei.
Document: Hotarâre 12161/2017 06.11.2017
Inca nu am primit motivarea
Nu se poate recupera nimic,Spun din expeienta .Am dat in judecata CEC ul si a fost respins cererea ca nefondata.avind in vedere ca suma respectiva se putea ridica oricind daca a ramas acolo e vina depunetorului.
Bună ziua .am ți eu o nelămurire în legătura cu Certificatul de urbanism adica ,în luna mai a.c am cerut ți ni s-a eliberat un CU pentru construirea unei gard în care este trecut ca PERMISIUNI ;Construcții de locuințe individuale și de serviciu.modernizări ,mansardări etc.
În luna iulie a,c am cerut un alt CU pentru construirea unei case de locuit ni s-a elibert un CU care este NEFAVORABIL avănd în vedere că terenul se află în zonă de interdicție temporară de construcție pînă la elaborarea unei PUZ (Plan de urbanism zonal ) pentru 1 Ha .terenul are suprafata de 1600 mp ți ne cere PUZ cel putin pentru 1 Ha .
Întrebarea mea este dacă primăria a procedat corect sau legal avînd în vedere că între cele doua CU este diferență de 2 luni.Mai este foarte important după mine că aven iețre pe șoseaua principală ți în zonă a mai eliberat autorizație de construire și deja exista locuinte.
Răspuns la discuția 112 depusa eronat timp de 1 an
Declaratia 112 nu se poate depune in zero,Daca un salariat apare cu zile lucrate zero si salariul tot zero trebuie sters din declaratie.
art. 28 din Decretul - Lege nr. 115/1938 prevede că posesia trebuie să fie exercitată în condiţiile legii, timp de 20 de ani după moartea proprietarului tabular, Decret lege aplicabila in Transivania .