avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 148 soluții astăzi
Forum Activitate ILENIA

Activitate ILENIA

Buna ziua,
Sunt un angajator si m-am confruntat cu urmatoarea situatie:
un angajat isi da demisia din senin(nu este in perioada de proba), fara a anunta nimic si din ziua urmatoare nu se mai prezinta la lucru.Pe mine legea ma obliga sa inregistrez demisia si bineinteles sa ii acord preaviz in cazul concedierii.Pe angajati nu ii trage nimeni la raspundere pt ca nu-si respecta partea lor de obligatii?
Cum pot sa demonstrez ca nu mi-a acordat preaviz, ce masuri pot lua impotriva unui astfel de angajat?Daca eu nu as respecta preavizul in cazul unui salariat, imediat el ar face plangere la ITM si vine controlul dornic sa imparta amenzi; eu acum ,insa, unde sa fac plangere?
Va multumesc pentru un eventual raspuns!
Buna ziua,
Stiu ca au fost aportate unele modificari ale Codului Muncii in feb.2013 pentru degrevarea instantelor judecatoresti.As vrea sa stiu daca aceste modificari trebuie sa se regaseasca in Regulamentul Intern al oricarei societati si ce anume ar trebui sa scrie,mai exact?
Va multumesc!
Stiu ca exista posibilitatea alegerii daca sa fii sau nu platitor de TVA.Intrebarea este daca nu trebuie totusi platit ceva- cat si cum?
As mai vrea sa stiu si daca, dupa o anumita perioada, as putea redeveni platitor de TVA.Ce ar trebui sa fac in acest caz?
Va multumesc tare mult pt. un eventual raspuns lamuritor!
Discuție sporuri
Buna ziua,
Vreau sa stiu daca administratorului unei societati i se poate mari salariul prin acordarea unor sporuri.Daca da, care ar putea fi aceste sporuri?Sporurile sunt impozabile?
Va multumesc!
Discuție pontaj
Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti cum apare in pontaj ziua libera de 30 noiembrie. Va multumesc!
Discuție somaj tehnic
Buna ziua,
As vrea sa stiu cum putem da un angajat in asa- zisul somaj tehnic. Noi suntem o firma de constructii si ca atare, iarna nu prea avem activitate.Nu stim cum sa procedam , ce acte trebuiesc intocmite, care este durata min-max. a somajului tehnic, cand poate fi rechemat un angajat din somaj si daca angajatorul trebuie sa plateasca ceva angajatului in aceasta perioada.
Va multumesc daca reusiti sa ma ajutati cu aceste informatii!
Discuție Cont societate
Buna ziua,
Vreau sa va intreb daca administratorul unei firme poate extrage bani din contul firmei pe care sa ii foloseasca apoi in scopuri personale? Incalca vreo lege ?
Va multumesc!
Discuție zi libera
Buna ziua,
As dori sa stiu daca s-a publicat in M.O. ziua libera de Sf. Andrei ca sa pot introduce aceasta zi in Regulamentul Intern (de la ce data?)
Va multumesc!
Discuție zi libera
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca ziua de 30 noiembrie-Sf. Andrei va fi libera anul acesta.
Daca da, de la ce data va trebui sa o trec in regulamentul intern, mai exact cand a fost publicata in Monitorul Oficial?
Va multumesc!
Discuție factura
Buna ziua,
Vreau sa va intreb daca este obligatoriu ca o factura sa fie semnata de primitor sau e suficient sa trec la numele delegatului 'emisa prin posta' ?
Nu cred ca ar trebui sa fie o problema, atat timp cat factura si chitanta ajung la persoana in cauza, dar vreau sa fiu sigura ca e corect.
Va multumesc!