avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate dwayanu

Activitate dwayanu

buna ziua. sunt intro dilema referitoare la autorizarea unui PFA: la ONRC mi se cere contractul de agentie cand vreau sa depun actele pentru autorizarea PFA-ului. cei de la banca unde lucrez nu vor sa semneze contractul de agentie pana nu am calitatatea oficiala de PFA, deoarece trebuie semnat si de mine in aceasta calitate. cine greseste: ONRC sau firma mea ? de ce ? si cum pot sa remediez problema asta. multumesc anticipat.
buna seara.
as dori sa stiu daca orice absolvent de studii superioare economice poate tine contabilitatea in cadrul unui srl, sau numai cei cu specializarea "contabilitate". mentionez ca sunt absolvent de marketing, dar nu mi-am luat inca diploma si nu stiu ce scrie pe ea. altcineva o sa-mi faca toate hartiile, dar este doar contabil autorizat, nu expert contabil. eu doar sa semnez.
in cazul in care administratorul unei societati( microintreprindere, cifra afaceri < 35.000 euro) are studii superioare (ASE), poate tine contabilitatea firmei ? nu este incadrat deocamdata ca salariat, primeste doar dividente. daca da, trebuie incadrat ca salariat, cu contract de munca si trebuie sa primeasca salariu, sau o poate face de pe postura functiei de administrator, primind doar dividente ?
acum 2-3 saptamani am primit o citatie de la anaf, conform careia ni se vor bloca conturile, din banca si de la trezorerie, daca nu platim datoriile de 1800 lei. in urmatoarele 10 zile am efectuat cateva plati, am solicitat o verificare a fisei ROL, plus ca am prezentat dovezi ca nu suntem datori. dupa toate acestea, acum cateva zile am primit de la ei o adresa in care se specifica ca s-a sistat blocarea conturilor, deoarece sumele au fost platite. am banuit ca totul s-a rezolvat in urma solicitarilor mele. ieri am luat extrasul de cont si am vazut ca au fost retrasi 1800 lei, in urma sesizarii lor, banuiesc. este legal lucrul asta ? pot sa retraga bani din cont oricand vor, doar in urma unei simple adrese ?
am sediul social in apartamentul propriu. la intretinere este trecuta o singura persoana, practic nu sta nimeni in apartament decat 2-3 zile pe saptamana. cat pot sa bag la cheltuieli din platile pe care le suport cu sediul (intretinere, apa, gaze, etc) ?