avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate evelinna

Activitate evelinna

Pot sa vand un apartament dobandit prin donatie de la tatal meu in conditiile in care el a decedat si in apartament inca locuieste sotia lui?
Are o fiica si ea ,careia ia donat un apartament de la fostul sot, pe care il tine inchiriat si nu vrea sa isi asume ingrijirea mamei ei.
mentionez ca este a doua sotie a tatalui si are mutatie in buletin de cca 2 ani cu acordul meu.
Este adevarat ca nu por vinde apartamentul din acest motiv ca are mutatie in buletin pe acest apartament? multumesc!
BUNA ZIUA! VA ROG DACA MA PUTETI AJUTA CU UN MODEL DE CERE REABILITATE (DACA EXISTA )....MAI JOS POSTEZ CEEA CE APARE SI IN CAZIER .
IMI POATE SPUNE CINEVA DACA POT DEPUNE CERE REABILITARE?..MA INCADREZ LEGAL?...TERMENUL DE INCERCARE A EXPIRAT LA DATA DE 25.09.2011.
MI S-A SPUS SA CONSULT UN AVOCAT SA-MI FACA CEREREA....SINCER NU-MI PERMIT DE ACEEA APELEZ LA DVS.
VA MULTUMESC ANTICIPAT!
SENTINTA: "" condamnă inculpata XXXX (…la pedeapsa de 2 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la înşelăciune. În baza art. 26 C. pen. rap. la art. 215 alin.1, 2, 3 C. pen. cu aplicarea art. 320 indice 1 C. proc. pen., condamnă aceeaşi inculpată XXXX la pedeapsa de 2 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la înşelăciune. În baza art. 289 alin. 1 C. pen. cu aplicarea art. 320 indice 1 C. proc. pen., condamnă aceeaşi inculpată XXXX la pedeapsa de 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de fals intelectual. În baza art. 85 alin. 1 C. pen. anulează suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 4 luni închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 896/15.09.2011 a Judecătoriei Constanţa definitivă prin nerecurare la data de 27.09.2011. În baza art. 33 lit. a C. pen. şi 34 lit. b C. pen. contopeşte pedeapsa de 4 luni închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 896/15.09.2011 a Judecătoriei VVVV cu pedepsele aplicate prin prezenta, inculpata urmând a executa pedeapsa cea mai grea de 2 ani închisoare. În baza art. 81 alin.1 şi 2 C. pen., suspendă condiţionat executarea pedepsei aplicate prin prezenta sentinţă pe o durată de 4 ani, termen de încercare stabilit în condiţiile art. 82 C. pen.. În baza art. 85 alin. 3 C. pen., termenul de încercare de 4 ani se calculează de la data de 27.09.2011 data rămânerii definitive a sentinţei penale nr. 896/15.09.2011 a Judecătoriei Constanţa. În baza art. 71 alin. 1-3 C. pen., interzice inculpatei pe durata executării pedepsei drepturile prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II- a şi de art. 64 alin. 1 lit. b C. pen.. În baza art. 71 alin. 5 C. pen., suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei principale a închisorii. În baza art. 359 C. proc. pen., atrage atenţia inculpatei asupra dispoziţiilor art. 83 şi 84 C. pen. a căror nerespectare are ca urmare revocarea suspendării.""
Am rugamintea daca imi poate raspunde cineva la urmatoarea intrebare , cu referiri directe la articole de lege
am intarziat intr-o zi la munca o ora si douazeci de minute deoarece am avut o problema cu masina.....programul de munca era de 6 ore...insa mi s-au taiat 7 ore
consider ca trebuiau sa mi se taie doar 2 ore
este legal ceea ce mi s-a intamplat?..in ce lege se prevede ca seful are voie sa-mi taie toata ziua de lucru desi eu din 6 ore 4 le-am lucrat?....ce pot face?
Răspuns la discuția fisa postului
multumesc pentru raspuns.
pot refuza sa semnez fisa postului daca se incheie cu acea fraza?...sau...o pot semna cu mentiunea ca nu sunt de acord cu fraza respectiva?
Discuție fisa postului
Imi poate raspunde cineva, daca din punct de vedere legal este corect ca fisa postului sa se incheie cu....."sta la dispozitia sefului ierarhic superior"...?
Exista o lege care permite angajatorului aceasta sintagma?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!:)
multumesc pentru raspuns!
va rog...cine ma poate ajuta cu un raspuns....in 10.10.2005 si in 20.03.2007 am intocmit adeverinte false, pentru o fosta colega de munca si pt sotul ei...nu am sa ma scuz sau acuz pentru acest fapt..este tarziu pentru asta...am comiso si regret...acum sunt acuzata de complicitate la inselaciune cf.art.26 Cp, art.215 alin 1,2,3; fals intelectual art.289, alin.1 ambele in aplicare cu art.33, lit.a
...intrebarea mea : pot scapa cu suspendare?..ce pot pati in modul cel mai grav?
mentionez ca in 01.11.2006 am mai comis aceeasi greseala pentru care am fost judecata cu urmatoarea solutie...citez" Solutie: Dosar x/x/2011 HOTÃRêTE 15.09.2011 În baza art.289 alin.1 C.penal cu aplic. art.320 ind.1 alin.7 C.pr.penală condamnă pe inculpata ..... la pedeapsa de 4 luni închisoare. În baza art. 81 C.pen. suspenda conditionat executarea pedepsei de 4 luni închisoare pe o durata de 2 şi 4 luni termen de incercare stabilit in conditiile art. 82 C.pen. În baza art.71 C.penal interzice inculpatei ..... exerciţiul drepturilor prev. de art. 64 lit.a teza a doua si lit.b C.penal. În baza art.71 alin.5 C.penal pe durata suspendării conditionate a executarii pedepsei inchisorii se suspenda si executarea pedepselor accesorii. În baza art.359 C.pr.pen. atrage atentia inculpatei .... asupra dispozitiilor art. 83,84 C.pen. a caror nerespectare are ca urmare revocarea suspendarii ........."
vin cu aceasta intrebare pe acet forum cu rugamintea de a ma ajuta persoane competente deoarece nu imi pot permite sa angajez un avocat , avand un ajutor de somaj de 461 lei, am o fata eleva in cls a 12 a si locuim cu chirie.
Multa dreptate in ceea ce mi-ati raspuns....multumesc!..cu mult respect!
Una dintre probleme este favorizarea propilor membri de sindicat din radioul regional ...la ultima evaluare de personal, a acordat calificative mult mai mari decat ale celor care fac parte din alte sindicate...mijlocirea unor contracte cu alte firme prin care isi obtine foloase...atitudine aroganta fatza de redactorii de emisiuni care au rating foarte bun
Multumesc !....mda...nici mie si nici colegilor mei nu ni se pare corect..insa numai o legea ne poate ajuta...tebuie sa gasim o modalitate sa rezolvam aceasta problema...deoarece ,din momentul in care domnul, detine ambele functii, ne trateaza cu dispret pe toti...multumesc mult celor care imi raspund!!!!