avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate marxxl

Activitate marxxl

Vreau alaturi de cativa prieteni sa constituim o organizatie prin care sa invatam copii sa cante la intrument, vocal, teatru, practic cursuri de arta. Sub ce forma juridica am putea constitui aceasta institutie ? Avem un patrimoniu relativ redus(am vazut ca diferenta dintre asociatie si fundatie e foarte mare ca patrimoniu) si am vrea cea mai fezabila solutie; eventual care sunt avantajele si dezavantajele solutiilor posibile.Practic vrem sa muncim in beneficiul nostru dar nu stim cum sa ne organizam juridic pentru a oferi servicii artistice in schimbul unor taxe rezonabile care sa ne permita sa supravietuim material. Va multumim anticipat !
Va rog frumos sa ma ajutati spunandu-mi cum pot obtine o copie a certificatului de casatorie al parintilor mei care s-au casatorit in perioada 1960-1965 pe timpul raioanelor(nu erau sectoare). Actualmente strada unde au locuit se afla in sectorul 5. Ei au decedat, am mers la starea civila a sectorului 5 unde nu au gasit in registru casatoria spunandu-mi ca arhiva raionului unde s-au casatorit ei(raionul Lenin se pare ) a fost preluata de sectorul 4. Pe de alta parte pe certificatul meu de nastere din 1976 apare eliberat de sectorul 6. Unde sa ma adresez pentru obtinerea acestei copii de pe certificatul de casatorie? Eu nu stiu unde se afla actualmente arhiva raionului Lenin. Faptul ca functionara de la sector 5 stare civila mi-a spus sa ma adresez la sectorul 4 nu m-a edificat intrucat ea considera ca pe sectorul 5 actual inainte se afla raionul N Balcescu iar eu din cautarile efectuate am concluzionat ca ar fi fost de fapt raionul Lenin. Asta e marea problema sa identific cine are actualmente arhiva starii civile pentru zona in care s-au casatorit ei, in speta Prelungirea Ghencea. La care primarie de sector ? Nu stiu unde sa ma adresez pentru obtinerea certificatului. E o munca detectivistica pe care as face-o insa nu am repere de la care sa plec. Oare la Directia Evidenta Populatiei nu exista o copie a actului ? Intreb si eu aiurea. Pentru lipsa acestui certificat mi-a suspendat un dosar pe uzucapiune ca nu as face dovada ca eu sunt fiul cumparatoarei care se numea altfel inainte de casatorie in urma careia am rezultat eu.Va multumesc anticipat.