avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Activitate parvu emilia

Activitate parvu emilia

Răspuns la discuția Perioadă suspendare permis
Buna seara, mii de scuze pentru răspunsul întârziat.
Plangerea a fost depusă ulterior primirii pv..
Va mulțumesc pentru atenția și timpul dumneavoastră.

Răspuns la discuția Perioadă suspendare permis
Plangerea contravenționala a fost depusă in termen 30 Iulie 2019.
Dar anterior datei introducerii plângerii am depus permisul la Udriste in 19 Iulie 2019, pentru 12 zile.
In baza certificatului de grefa 30 Iulie 2019 data introducerii plângerii contravenționale mi-am recuperat permisul.
Din Iulie 2019 m-am judecat și in 29 Iunie 2020 in apel am pierdut procesul , cznd s-a dat și pronunțarea hotărârii definitive .
Pe 14 Iulie 2020 in termen legal am depus din nou permisul la Udriste și mi s-a spus sa vin peste 30 de zile ca perioada de 12 zile (din 19 Iulie -30 Iulie 2019 când am depus permisul) nu se ia in considerare.
Întrebarea mea este dacă exista vreun act normativ care nu permite scăderea perioadei inițiale?
Răspuns la discuția Perioadă suspendare permis
Plangerea contravenționala a fost depusă in termen, pe 30 Iulie 2019.
Răspuns la discuția Perioadă suspendare permis
Anul trecut in Iulie (2019 )
Buna seara

Am nevoie de ajutorul dumneavoasta.

Pe data de 3 Iulie 2019 mi s a întocmit un proces verbal pentru neacordare de prioritate.
Au spus ca am fost filmat nu am semat și am mers in instanta. După expirarea dovezii am depus permisul la Udiste pe 19 Iulie 2019.
Pe baza actului de grefa l am recuperat pe 30 Iulie. 2019.
In apel 2020, am pierdut pronunțarea hotărârea definitiva avand loc pe 29 Iunie 2020.
Pe 14 Iulie am depus din nou permisul și mi s a spus sa vin după 30 de zile ca perioada de 12 zile din 2019 nu se i a in considerare .
Am făcut cerere la comandant care fără nici o explicatie a confirmat ca permisul îmi este reținut 30 de zile.
Exista un act normativ care nu permite scăderea perioadei inițiale ?
Mi se pare un abuz pentru ca ART 100 prevede suspendarea dreptului de a conduce pe 30 de zile și nu pe 30+12 adică 42 de zie .
Va mulțumesc anticipat pentru timpul și atenția acordată.
Răspuns la discuția ce inseamna fond?
Desi am citit întâmplător "povata" ca sa nu mai dai in omul căzut " VA FELICIT PENTRU SFAT SI MA BUCUR CA EXISTA OAMENI ADEVĂRAȚI CA DUMNEAVOASTRA, chiar daca Inițiatoarea topicului inca considera ca desi a primit consiliere ce sa facă ... considera ca nu a primit o vorba buna" Sa-i dea Domnul mintea cea de oe urnă "!
Am o HOT. Def. Irev. Imbogatire fata just temei cu obligarea paradei la contravaloarea prejudiciului si am si o HOT. Def. Irev. pauliana prin care s-a revocat contractul de intretinere cu uzul
Fruct viager facut de parata cu propriul fiu prin care își înstrăinează cota ei a paradei de 1/2 din imobil ), pt a deveni insolvabila financiar) . Pentru a o putea executa silit pe parata , am solicitat la OCPI ÎNSCRIEREA IN CF A H.D.I -acțiune pauliana prin care s-a revocat contractul de intretinere pt 1/2 din imobil DAR SPRE SURPRINDEREA MEA AZI OCPI LA peste 30 zile de la cerere la care s-au depus in scris din partea avocatului toate clarificarile, registratoarea s- a anteprinuntat ca imi va da respingere ... Ca nu poate înscrie in cf HOT Def Irev pauliana de revocare ... Iar fara aceasta înscriere eu nu pot înainta dosarul de executare silită pe 1/2 din imobil Va tog sa ma sfătuit ce pot sa fac. Mii de multumiri anticipate.
Răspuns la discuția Actiune Pauliana-Revocatorie
In act. Pauliana sunt reclamant (si am si o actiune Pretentii introdusa anterior, celei revocatorii care a fost admisa.) Partea parata ( respectiv sotia defunctului din 2001) in timpul procesului fiind convinsa ca va cadea in pretentii a facut cu propriul fiu succesiunea in discutie ( la 8 ani de la deces) respectiv Certif. Mostenitor si contract de intretinere cu uzu fruct viager - si-a instrainat nuda proprietate pentru a isi induce starea de insolvabilitate.

in act. Pauliana in al Il-ea petit am solicitat si revocarea actului de intretinere..
Deci ca si creditor-reclamant, (neavand nicio legatura cu mostenirea dupa defunctul din 2001) la paragraful al III-lea al Dvs.(poate inteleg gresit) nu aveam cum sa solicit deschiderea succesiunii in termenul legal (6 luni)
Mostenitorul,,sotia defunctului/2001 a renuntat la mostenire in 2009, (in timpul procesului in care eram tot reclmant) in favoarea fiului cu care a incheiat actele de mai sus

Va rog sa imi dati o idee cum sa imi precizez actiunea pana la primul/urmatorul termen care
este 25 03 2013
Va multumesc tuturor pentru ajutor!
Am o actiune in instanta si in petitul cererii de chemare in judecata s-a solicitat
- revocarea declaratiei de renuntare la succesiune, respectiv a certif. de mostenitor act notarial facut in 2009 (fata de data deces produs in 2001) , renuntare facuta in paguba reclamantului creditor...
- autorizarea reclamantului de a accepta succesiunea in locul debitorului...
Recent am aflat ca nu s-a facut renuntare la succesiune ci este vorba de neacceptarea succesiunii (in 2009)... in aceasta situatie este posibil ,
- sa fie respisa actiunea ca s-a folosit termenul de renuntare in loc de neacceptare ?
- cunoasteti spete similare?
- sau exista speta cu expresia , revocarea declaratiei de neacceptare a succesiunii
Se poate face inainte de judecata pe fond o precizare de actiune sau o cerere expresa sau ce alt document...in sensul spre clarificarea fornularii neacceptarii fata de renuntare?
Exista temen de prescriere pentru declaratie de neacceptare din 2009 ( fata de data deces 2001) ?
V rog sa imi spuneti cum ma pot apara si formula... in aceasta situatie
Multumesc pentru timpul si atentia acordata
Răspuns la discuția Actiune revocatorie-pauliana
In cauza a fost introdusa si vanzatoarea frauduloasa/coschimbasa , judecata a fost continua din Oct 2005 - cu coschimbasa fraudulosa ,
am obtinut in Oct 2006 hot def si irev pt rectificarea CF cf sit anterioare contract de schimb cu sine insasi ,
NU am putut sa execut hotararea , terenul fiind instainat/vandut de coschimbasa

Din april 2007 pana in 28 03 2011 m-am judecat cu cumparatorii si vanzatoarea..
In Mai 2009 vanzatoarea isi instraineaza nuda propr fiului sau pastradu-si uzufruct
viager...pt. a deveni insolvabila ...in 28 03 2011 in recurs (fara dr. de apel) mi s-a respins act ca nefondata...a ramas irevocabila

DECI fiind judecata continua cu vanazatoarea/coschimbasa din Oct 2005 pana in 28 Martie 2011 , POT SA INTRODUC ACUM in APR. 2011 ...conform celor scrise anterior sa nu ma repet.

Va rog foarte mult sa ma ajutati si va multumesc anticipat tuturor