avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate IuliaIspas

Activitate IuliaIspas

Buna ziua !
Fisa medicala a pacientului, este obligatoriu sa fie trimisa prin posta noului medic de familie sau se poate ridica personal si in ce conditii. Multumesc
Buna ziua.
Locuiesc intr-o zona unde pe strazi sunt numai case. Sunt foarte multe masini parcate pe totuar. Cu ceva ani in urma copii se puteau juca nestingheriti pe strada.
Intruna din zile, copilul meu in varsta de 8 ani se plimba cu bicicleta pe strada, i-a alunecat piciorul de pe pedala si a intrat cu bicicleta in stop dreapta spate al unei masini. Stopul a fost zgariat destul de rau. Proprietarul masini mi-a cerut contravaloarea acestuia. Conform legii circulatiei, Art 177 - alin (1) stiu ca nu au voie sa parcheze pe trotuat ( acesta are 1.5 m, iar pe unde circula masinile abia trec una pe langa alta) . Daca nu are voie sa parcheze presupun ca nu are dreptul de a cere " despagubire ". As dori lege / articol/ aliniat , ceva care este in favoarea mea ( sau nu ). Multumesc
:help:

Dupa cum am precizat , nu a fost un incident involuntar. Efectiv i-a alunecat piciorul de pe pedala. Cat de mult ar trebui un copil supravegeat pentru a nu-i aluneca piciorul de pe pedala, pentru a nu se impiedica sau altele de genul acesta.