avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate alexadutu

Activitate alexadutu

Bună seara


Dacă lucrez cu casa de marcat dupâ data 01.01.2017 cu tva 20 % primesc amendă ?
Trebuie să fac notă explicativă , pt înregistrare în contabilitate.
Programare la service am pe 5 ian 2017 pt modificare tva 19 %
Vă mulțumesc
va rog sa-mi comunicati daca se poate defiscaliza casa de marcat dupa ce firma a fost radiata .
proiectul de divizare a fost aprobat in luna mai iar firma nu a defiscalizat la timp pentru trecerea casei de marcat ,
va multumesc
buna ziua
ce fac daca pe bon este inregistrat tva 24 % ( inregistrat eronat la fiscalizare ) , firma este inteprindere individuala neplatitoare tva , ce fac cu incasarile ?
softul pt case de marcat taxi nu are posibilitatea de a introduce codul fiscal pe bon al beneficiarului . clientul ce face trebuie sa mearga la firma care a emis bonul .
se aplica si pt case de marcat taxi . hg nr.84/06.03.2013
Discuție salariu
buna ziua
va rog un raspuns
Unde trebuie sa ma adresez daca nu am primit salariu de 2 luni . si angajatorul A oprit garantie 500 lei in prima luna, in actul aditional am trecute 4 ore si eu lucrez 16 ore ?
va multumesc
pot sa transfer casa de marcat de la o societate aflata in insolventa la un p.f.a sau s.c ?
o angajata are concediu medical din
cm 11.08.2012 -17.08.2012 initial cod diagn 395 , emis de spital si
CM 20.08.2012 -24.08.2012 tot initial cod diagnostic 500 emis de medic de familie .
este corect asa ?
cum se elibereaza certificatul de concediu medical perioada 11.08.2012-17.08.2012 din spital cod diagnostic 295 ( copil 2 ani ) initial , mai am nevoie de inca 5 zile de la medicul de familie cum se elibereaza initial cu acelasi diacnostic sau in continuare cu alt diacnostic (eliberat de 2 institutii diferite spital si medic de familie )
va multumesc
Răspuns la discuția concediu
va multumesc , este copilul bolnav si nu are cum sa mearga la gradinita
Discuție concediu
am avut concediu cresterea copilului in varsta de pana la doi ani pana pe data de 29.03.2012 , m-am intors pe 01.04.2012
cate zile de concediu am dreptul pe anul 2012 ?