avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu

am avut concediu cresterea copilului in varsta de pana la doi ani pana pe data de 29.03.2012 , m-am intors pe 01.04.2012
cate zile de concediu am dreptul pe anul 2012 ?

Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 12:29, 26 Iunie 2012
Buna, daca lucrezi in mediu privat, ai dreptul la 20 zile lucratoare/an C.O. Dat fiind ca ai inceput lucrul pe 01.04.2012 o sa ai dreptul la 15 zile/2012 astfel: 20/12=1,67 zi/luna tu vei lucra 9 luni deci: 1,67*9=15 zile/2012.
Daca lucrezi la stat minimul este de 21 zile / an CO
va multumesc , este copilul bolnav si nu are cum sa mearga la gradinita
Daca copilul dvs.este bolnav,(pana la 7 ani)este dreptul dvs. sa puteti beneficia de un concediu medical pt. ingrijirea acestuia in cf. cu prevederile legale,nu trebuie sa afectati in acest scop dreptul dvs. la concediul de odihna anual.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. urmează să intru in concediu de odihnă iar apoi ... diana23ingrid diana23ingrid Bună ziua. Urmează să intru in concediu de odihnă iar apoi aș vrea să intru in cm apoi prenetal. Câte zile de concediu am pe anul 2021? 1,75 * nr de ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna dupa concediu de crestere copil? Viorel-Gabriel Viorel-Gabriel Buna ziua. Am nevoie de o solutie legala cu privire la o problema privind concediul de odihna.Sunt bugetar,in cadrul MAI, din 2003, cu contract pe perioada ... (vezi toată discuția)
Plata in bani a concediului de odihna neefectuat magda2004 magda2004 buna ziua! Lucrez intr-o institutie publica iar in anul 2011 nu am efectuat concediul de odihna, intrebarea este daca pot sa solicit sa-mi fie platit acest ... (vezi toată discuția)