Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu

am avut concediu cresterea copilului in varsta de pana la doi ani pana pe data de 29.03.2012 , m-am intors pe 01.04.2012
cate zile de concediu am dreptul pe anul 2012 ?

Buna, daca lucrezi in mediu privat, ai dreptul la 20 zile lucratoare/an C.O. Dat fiind ca ai inceput lucrul pe 01.04.2012 o sa ai dreptul la 15 zile/2012 astfel: 20/12=1,67 zi/luna tu vei lucra 9 luni deci: 1,67*9=15 zile/2012.
Daca lucrezi la stat minimul este de 21 zile / an CO
va multumesc , este copilul bolnav si nu are cum sa mearga la gradinita
Daca copilul dvs.este bolnav,(pana la 7 ani)este dreptul dvs. sa puteti beneficia de un concediu medical pt. ingrijirea acestuia in cf. cu prevederile legale,nu trebuie sa afectati in acest scop dreptul dvs. la concediul de odihna anual.