avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate lotica

Activitate lotica

Discuție Cazier judiciar
Pe durata unui proces penal,unde esti inculpat ,la eliberarea cazierului judiciar este specificat acest aspect ?
Ca si client al unui avocat ales si la care i-am platit intreg onorariul cerut,cum pot sa-l sanctionez,daca la termen in instanta nu s-a prezentat sa ma reprezinte,invocand motivul ca a fost blocat in trafic?
Daca nu esti de acord cu rezolutia prezentata de procuror in urma urmaririi penale ,se poate contesta?
Avocatul in cazul acestui moment de urmarire penala,poate influenta decizia procurorului cu privire la incadrarea juridica sau la alte spete ale dosarului?
Răspuns la discuția sechestru asigurator
Sunt total nevinovata,nici nu mi-am pus vreo data problema ca o sa ajung intr-o astfel de situatie.Ca director de scoala ,am platit lucrarile executate pe baza situatiilor de lucrari prezentate de constructor.Nu inteleg de ce daca expertul prin expertiza a constatat acea diferenta de bani,suma nu este imputata constructorului ca el a luat banii,si-mi este imputata mie alaturi de constructor.Nu mi-am angajat avocat deoarece am crezut ca lucrurile se vor clarifica in concordanta cu realitatea,dar acum este imperios necesar sa-mi angajez avocat.Dati-mi o sugestie cum sa-mi gasesc un avocat deoarece nu cunosc,si nici nu am cunostinte care sa-mi recomande un avocat iar pe strada sunt la tot pasul firme de avocatura.
Sunt implicata intr-un dosar penal care se afla in faza de urmarire penala,fiind vorba de o investitie la o scoala,eu fiind directorul scolii.Prin expertizarea lucrarilor de catre expertul desemnat de procuror s-a stabilit un prejudiciu de care sunt raspunzatoare si eu alaturi de constructor(am depus obiectii la expertiza dar nu s-au prezentat inca concluziile),cu toate acestea astazi m-a chemat politistul ce instrumenteaza cazul ,sa semnez procesul verbal de sechestru pe masina care o am in proprietate.Nu am semnat procesul verbal deoarece am fost foarte indignata de ceea ce era notat in acea Ordonanta emisa de procuror,precizand ca luni voi merge sa discut cu procurorul.Am dreptul legal sa nu fiu de acord cu sechestrarea masinii sau sa nu semnez procesul verbal?
Daca acest lucru de sechestru ,se face din oficiu,ce inseamna?
Daca in ordonanta emisa de procoror este precizat ca prejudiciul l-am produs eu(total fals)tinand seama de faptul ca la acea data nu eram director,in ce baza legala se poate face plangere catre prim procuror?
Discuție urmarire penala
]n faza de urmarire penala ,am dreptul sa nu dau nici o declaratie la momentul cand voi fi chemata pentru o noua audiere ,daca in acest moment nu mi-am gasit un avocat care sa ma reprezinte?Am acest drept ?si in baza carei legi?de a amana darea unei noi declaratii procurorului de caz, daca nu mi-am putut rezolva un avocat?
Răspuns la discuția dosar penal
Nu m-ati inteles,nu este nici o infractiune si nici o intentie,ci o diferenta de bani intre decontarea situatiei de lucrari catre executant si situatia intocmita de expertul tehnic desemnat de procuror.Si asa cum am mai spus ,faptul ca la toate masuratorile expertul a obtinut valori mai mari,nu l-a interesat.Iar acest minus l-a obtinut prin neluarea in considerare a unor lucrari executate.De ex.nu a vrut expertul sa i-a in considerare ca la tencuieli exterioare a-i nevoie de schela.Si intrebarea mea era,ca pentru aceasta diferenta de bani si eu sunt raspunzatoare sau numai executantul ca doar el a facut lucrarea de reparatie.
Discuție dosar penal
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie:am fost director de scoala in 2008 si am contractat o lucrare de reparatii curente la scoala.S-a facut acum o plangere penala din partea autoritatii locale pentru aceea lucrare ca ar fi costat prea mult .La expertiza lucrarii de catre expertul desemnat de procuror apare o diferenta in minus de 1500 lei,diferenta ce se datoreaza faptului ca expertul nu a vrut sa ia in considerare anumite lucrari ce exista iar valorile in plus obtinute de expert fata de valorile decontate nu le-a luat in calcul.Dansu a si afirmat-ce ati lucrat in plus nu ma intereseaza.Ce se poate face in continuare?Legal banii, nu trebuie recuperati de la executant?Sunt si eu vinovata pentru acest prejudiciu?
Răspuns la discuția continuare dosar penal
Acest expert desemnat de procuror a gasit un prejudiciu de 1500 lei,cu toate ca la toate articolele din deviz valorile calculate de expert prin masuratorile la fata locului au fost mai mari decat cele decontate executantului,diferenta fiind determinata de articole din deviz pe care expertul nu a vrut sa le ea in considerare.De exemplu:montat-demontat schela,considera ca nu era necesar.Nu am avut angajat un expert constructor consilier.Cine plateste acest prejudiciu?