avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... obligatii ale avocatului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

obligatii ale avocatului

Ca si client al unui avocat ales si la care i-am platit intreg onorariul cerut,cum pot sa-l sanctionez,daca la termen in instanta nu s-a prezentat sa ma reprezinte,invocand motivul ca a fost blocat in trafic?
Cel mai recent răspuns: Silvia Renate Mihai , Avocat 20:25, 6 Martie 2011
nu aveti calitate ca sa-l sanctionati dvs doar sa discutati cu el. poate acesta a fost motivul. dar in final a venit????
daca nu, anuntati-l ca ii veti face plangere la barou...desi baroul nu se amesteca.
Sa-l sanctionati? :)
Dar poate chiar asa s-a intamplat, v-ati gandit si la asa ceva???

Daca a fost mandatat sa va asiste/reprezinte in instanta, avea obligatia sa fie la ora fixata de instanta.
Avea o obligatie contractuala si daca dvs, ati suferit un prejudiciu cel vinovat trebuie sa-l repare.
Cu tot respectul pentru avocati dar de multe ori, din diverse motive, se amana procese, se lasa cauze la a doua, a treia strigare, de amortesti in instanta sau mai grav ,se pierd procese .
Daca ar exista un pic mai mult respect si mai multa responsabilitate pentru clienti, colegi si...instanta....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare contract avocat... cum procedez? cvisa cvisa Am 3 procese civile si nu sunt multumit de cum decurg lucrurile.Avocatul meu cam trage de timp sau nu se prezinta la termene din diverse motive. Vreau sa ... (vezi toată discuția)
Contract reprezentare? ramonel78 ramonel78 as dori sa stiu ce obligatii are avocatul cu cu care am incheiat un contract??????? cat timp este valabil acest contract?ce inseamna asistare si ... (vezi toată discuția)
Contract de reprezentare avocat cbutan cbutan Buna ziua, Doresc sa inchei un contract de reprezentare in proces cu un avocat . Am vizualizat un model de contract si nu am inteles ce inseamna alin 1. Eu ... (vezi toată discuția)