Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... obligatii ale avocatului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

obligatii ale avocatului

Ca si client al unui avocat ales si la care i-am platit intreg onorariul cerut,cum pot sa-l sanctionez,daca la termen in instanta nu s-a prezentat sa ma reprezinte,invocand motivul ca a fost blocat in trafic?
nu aveti calitate ca sa-l sanctionati dvs doar sa discutati cu el. poate acesta a fost motivul. dar in final a venit????
daca nu, anuntati-l ca ii veti face plangere la barou...desi baroul nu se amesteca.
Sa-l sanctionati? :)
Dar poate chiar asa s-a intamplat, v-ati gandit si la asa ceva???

Daca a fost mandatat sa va asiste/reprezinte in instanta, avea obligatia sa fie la ora fixata de instanta.
Avea o obligatie contractuala si daca dvs, ati suferit un prejudiciu cel vinovat trebuie sa-l repare.
Cu tot respectul pentru avocati dar de multe ori, din diverse motive, se amana procese, se lasa cauze la a doua, a treia strigare, de amortesti in instanta sau mai grav ,se pierd procese .
Daca ar exista un pic mai mult respect si mai multa responsabilitate pentru clienti, colegi si...instanta....