avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate DATSCH2010

Activitate DATSCH2010

problema e ca nu vreau sa patrund in nici o casta...ci vreau sa o practic fara sa fiu nevoit sa platesc si sa depind in plus fata de cineva.Nu cumva se incalkca dreptul la munca din constituite, avand in vedere ca posed o diploma care atesta dreptul de a practica o meserie, iar apartanenta oblogatorie la aceasta organizatie de fapt ingradeste posibilitatea de a-mi exercita activitatea deci dreptul la munca!Se paote rezolva in instanta?
Daca am absolvit o facultate la stat cu specific economic sau care atesta faptul ca am absolvit specializari legate de evaluari de imobile sau de societati comerciale, mai am nevoie de aprobarea si plata unor taxe lunare/anuale la asociatii de tipul ANEVAR care se declara asociatie non-profit, pentru a preactica activitatea de evaluator???
Pai unde mai este dreptul la practicarea unor profesii liberale si de ce mai facem o facultate daca pentru preacticarea unor meserii pentru care invatam 5 ani +12 de liceu mai este nevoie si de afilierea la o organizatie (ANEVAR) pentru a practica aceasta activitate???
Este obligatorie sau doar facultativa aceasta aprobare si afiliere la ANEVAR?
Discuție EVALUATOR
Daca am absolvit o facultate la stat cu specific economic sau care atesta faptul ca am absolvit specializari legate de evaluari de imobile sau de societati comerciale, mai am nevoie de aprobarea si plata unor taxe lunare/anuale la asociatii de tipul ANEVAR care se declara asociatie non-profit, pentru a preactica activitatea de evaluator???
Pai unde mai este dreptul la practicarea unor profesii liberale si de ce mai facem o facultate daca pentru preacticarea unor meserii pentru care invatam 5 ani +12 de liceu mai este nevoie si de afilierea la o organizatie (ANEVAR) pentru a practica aceasta activitate???
Este obligatorie sau doar facultativa aceasta aprobare si afiliere la ANEVAR?
Buna seara, daca exista o casa cumparata cu contract de vanzare-cumparare, dar pe care exista si o clauza de uzufruct viager a vanzatorului, se poate ipoteca?
1.Cum se poate transforma un contract de munca pe perioada determinata de 1 an in contract cu perioada nedetminata?
2.Dupa cat timp de la semnarea contractului de munca se poate face acest lucru?
Discuție concediere
1.daca esti concediat pentru necorespundere profesionala mai beneficiezi de somaj?
2.daca imi dau demisia si nu ma angajez pot beneficia de somaj?
Discuție DEMISIE
Daca doresv sa-mi dau demisia care este termenul de zile dupa care pot efectiv pleca?
Discuție MOSTENIRE
Daca detin impreuna cu alti mostenitori o locuita de tip casa.mentionez ca in CF deja sunt mentionat in urma actului de mostenitor. cum pot iesi din indiviziune in acest caz?ma refer exlusiv la casa ca si imobil nu la bunuri mobile.
cum pot sa obtin partea mea din casa daca cel care detine majoritatea procentuala din casa refuza sa vanda imobilul unor terte persoane pentru a se imparti suma conform procentelor fiecaruia?
Discuție MOSTENIRE
Daca detin 30% dintr-o proprietate, in urma unei mosteniri, pot vinde partea mea altor persoane fara implicarea celor care detin restul proprietatii?mentionez ca in CF deja sunt mentionat in urma actului de mostenitor. dar ore ce inseamna iesirea din indiviziune?mai trebuie facut un act, ceva?

Discuție partaj
Daca s-a facut succesiunea , o eventuala suplimentare si apoi un partaj unde poate fi facut, la ce notar?Tinand cont ca mostenitorii locuiesc in localitati diferite unul de celalalt si indepartate, aceste acte (suplimentare si partaj) pot fi facute si la un alt notar din localitatea unuia dintre mostenitori sau trebuie neaparat in localitatea unde a trait decedatul a carui proprietati se mostenesc?