avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Activitate daria_743

Activitate daria_743

Buna ziua,
Am un punct de lucru unde se lucreza in ture 12/24, 12/24 si a treia tura 12/48, conform ITM. La sfarsitul lunii, de exemplu, voi avea 156 de ore din care 104 de noapte, dar luna respectiva are 168. Intrebarea este: care va fi baza de calcul, 850 pentru cele 156 de ore lucrate efectiv, sau 850 pentru cele 168, cate are luna, chiar daca nu sunt intrunite? (Bineinteles, plus sporul de noapte.)
Daca ma poate ajuta cineva, multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Despre noul impozit pe venit
Buna ziua,
Daca firma are cifra de afaceri 0 la 2012, dar in ianuarie 2013 are facturat 100000 euro cum credeti ca se procedeaza?
Buna ziua,
un cetatean italian detine o masina in italia proprietate personala. Poate sa vanda aceasta masina tot lui, dar in romania, avand in vedere ca are rezidenta de 2 luni in romania? sau este mai convenabil sa o inmatriculeze pe firma din romania? Multumesc
Răspuns la discuția Pierdere de recuperat ?
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema : la calcul impozitului pe profit nu se tine cont de pierderea fiscala din decl 101 a anului anterior celui in calcul, (care cumuleaza pierderea si din anii precedenti) sau se tine evidenta separata a declaratiilor. multumesc.
Multumesc mult
La primarie? pai asociatia s-a infiintat la tribunal. Dar o sa mergem si la primarie. Multumesc mult.
Buna ziua,
Ce se intampla in cazul in care statulul unei asociatii cu doua scari, care se vor separate, nu e de gasit nici macar la tribunal?
Multumesc mult
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema. Am o salariata care a ramas in concediu prenatal, de 2 zile, pana in decembrie.
1.In aceasta perioada de prenatal ce contributii ii opresc, ca angajator?
2. Concediul pe care i-l platesc, il recuperez de la fnuass?
Multumesc mult, este prima data cand ma confrunt si cei de la cass sunt "prea ocupati" pt explicatii.
Răspuns la discuția compensare dividende asociat
Pt dl trutanmarian :multumesc pentru raspuns, dar nu stiu daca sunteti in masura sa va dati cu parerea despre ceea ce nu cunoasteti - ''Mai bine spuneti ca nu sunteti in relatii bune cu acel asociat si vreti sa evitati necesitatea prezentei acestuia''...... Am cerut un raspuns legat de contabilitate, nu de parerea dvs personala.
P.S. Asociatii sunt prezenti in fiecare zi in birou.