avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate andya20

Activitate andya20

In august as dori sa fac cununia civila in Romania, il localitatea unde m-am nascut. As vrea sa stiu cum si unde as putea depune cererea pentru casatorie din tara unde ma aflu, astfel incat aceasta sa ajunga in cel mai scurt timp sa fie inregistrata la primaria din localitatea mea...??? Nu exista vreo posibilitate sa o depun la ambasada de aici iar acestia sa o trimita sa fie inregistrata in tara la primaria localitatii respective? Mentionez ca vreau sa procedez astfel pentru ca nu voi putea veni in tara decat cu 2 zile inainte de cununie si nu pot sa mai astept inca 2 saptamani ca sa depun cererea de casatorie si sa fiu sigura astfel ca certificatul medical nu expira ...si toate sa fie in regula.
in momentul de fata cunosc 2 persoane care nu si-au achitat nici o amenda pe care au luat-o in trafic din 2003 respectiv 2005. suma totala la una din persoane este de 3500 de ron plus inca 3000 de ron (amenda primita saptamana trecuta de la ARR) adica 6500 ron. iar cealalta persoana are de achitat o suma totala de 4000 de ron la care se vor mai adauga inca 300 de ron de saptamana asta. daca nu achita aceste contraventii care sunt urmarile legale?
in urma unui proces verbal s-a primit o amenda...s-a achitat in 2005 dar la primarie s-a trimis o instiintare din partea politiei cum ca acel proces verbal cu amenda aferenta nu este achitat. am trimis o copie a chitantei acolo unde am fost indrumat si credeam ca se va rezolva. in 2006, ghinion, acelasi proces verbal apare la pimarie si din nou amenda era neachitata. din pacate am pierdut chitanta si nu am cum sa mai demonstrez ca acea amneda afost achitata. nu am de gand sa mai dau inca 1000 de lei pt incompetenta lor. ce fac?