Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... care sunt urmarile neachitarii unor amenzi ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

care sunt urmarile neachitarii unor amenzi contraventionale?

in momentul de fata cunosc 2 persoane care nu si-au achitat nici o amenda pe care au luat-o in trafic din 2003 respectiv 2005. suma totala la una din persoane este de 3500 de ron plus inca 3000 de ron (amenda primita saptamana trecuta de la ARR) adica 6500 ron. iar cealalta persoana are de achitat o suma totala de 4000 de ron la care se vor mai adauga inca 300 de ron de saptamana asta. daca nu achita aceste contraventii care sunt urmarile legale?
Daca nu se prescriu, ceea ce nu cred, pentru ca vor fi trecute in rolul fiscal si se vor face instiintarile de rigoare, urmarea normala ar trebui sa o constituie executarea lor silita
Insa aveti grija ca aceste sume curg impreuna cu penalitati, iar la final va fi de achitat o suma consistenta, iar art 9 din OG 2/2001 prevede "(3) In cazul in care contravenientul nu a achitat amenda in termen de 30 de zile de la ramanerea definitiva a sanctiunii si nu exista posibilitatea executarii silite, organul din care face parte agentul constatator va sesiza instanta de judecata pe a carei raza teritoriala s-a savarsit contraventia, in vederea inlocuirii amenzii cu sanctiunea obligarii contravenientului la prestarea unei activitati in folosul comunitatii, tinandu-se seama de partea din amenda care a fost achitata.*
(4) La primul termen de judecata, instanta, cu citarea contravenientului, poate acorda acestuia, la cerere, un termen de 30 de zile, in vederea achitarii integrale a amenzii.*
(5) In cazul in care contravenientul nu a achitat amenda in termenul prevazut la alin. (4), instanta procedeaza la inlocuirea amenzii cu sanctiunea obligarii la prestarea unei activitati in folosul comunitatii, cu acordul acestuia"
Neachitarea in termen a amenzii,conduce la transformarea acesteia, in ore de munca in folosul comunitatii,,maxim 50 de ore