avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate AnneMarie31

Activitate AnneMarie31

Buna ziua,
probabil stiti deja de popririle pe care ANAF le tot pune pe conturile PFA in ultima vreme. In ultima vreme, vuieste internetul.
As dori sa cer un sfat, sper sa ma poata indruma cineva sa pot rezolva cumva dilema asta:
Sunt PFA din 2005. Din primul an am depus declaratii, am platit, mi s-a recalculat, am primit banii inapoi, iar s-a recalculat, iar a trebuit sa platesc… si tot asa….
Dupa ce m-am mutat din orasul in care sunt inregistrata la ANAF (nu mai sunt in RO), totul a devenit un cosmar. Se tot recalculeaza din urma si mai mereu sunt scoasa datoare, nici nu apuc sa platesc, ca apar noi penalizari etc.
Din 2018 am SPV si incerc sa tin situatia sub control… dar nici asa nu se poate.
Am depus declaratiile la timp, anul trecut chiar mi s-a spus – iarasi – ca am niste bani de primit inapoi – dupa care nu am mai auzit nimic de la ei. Pana saptamana trecuta, cand am primit o somatie de plata, care face referire la un document care NU EXISTA IN SPV. M-am uitat de un million de ori. Documentul respectiv ar fi trebuit sa fie incarcat pe 29.10, dar NU EXISTA.
De teama sa nu imi puna poprire pe cont (ca auzisem de la alti colegi ca este “epidemie” de popriri), am platit o parte din suma, sa vada ca am bunavointa. Nu am putut plati toata suma, e mai mare decat venitul meu mediu lunar.
Azi dimineata am primit in SPV un document nou, prin care sunt anuntata ca mi s-au pus penalizari de aproape 1.000 ron.
In ritmul asta, nu mai apuc sa termin niciodata sa platesc impozitul si penalizarile.
Ce as putea sa fac in sensul acesta?
Multumesc anticipat!
Discuție declaratia 600
Buna ziua,

as dori sa ma lamureasca cineva...
eu, ca traducator freelancer cu domiciliul in strainatate (unde platesc si asigurare medicala), mai trebuie sa depun declaratia 600? (avand in vedere ca oricum nu voi beneficia de servicii medicale sau pensie sau altceva din RO)

multumesc anticipat :)
Răspuns la discuția ROI?
Multumesc,
banuiesc ca aceasta declaratie 390 nu trebuie depusa decat in lunile in care fac facturi pt clientii de afara, nu?
se pot depune cumva si online? ca nu sunt in RO si clientii carora vreau sa le fac aceste factur nu sunt nici in tara in care sunt :">
Răspuns la discuția ROI?
Multumesc,
ce trebue sa fac, concret, pentru aceasta?
am vorbit cu un coleg si mi-a spus ca este foarte complicat... chiar este?
Discuție ROI?
Buna ziua

eu, ca traducator autorizat si PFA, pentru a emite facturi clientilor din strainatate (din UE) trebuie sau nu sa ma inscriu in Registrul Operatorilor Intracomunitari?

multumesc,
A.
multumesc.


Trebuie cumva sa ma inregistrez si in ROI (Registrul Operatorilor Intracomunitari)?:)
Buna ziua,

sunt traducator (PFA) si as dori sa colaborez cu o firma din strainatate, dar nu stiu cum sa procedez cu factura (firma respectiva este in UE, deci factura va trebui sa fie in euro).

multumesc,

Anamaria C.
Răspuns la discuția nelamuriri impozite
deci...
la fiecare 25 ale lunii trebuie sa declar sumele incasate cu o luna in urma (deci in august sumele din iulie, in septembrie sumele din august etc.).

Se gasesc pe undeva pe internet modele completate?

Nu sunt totusi lamurita ce trebuie sa fac daca nu mai sunt in RO si nici nu mai vreau sa ma intorc, deci teoretic nu are rost sa platesc pentru sanatate, somaj, pensie pentru ca oricum nu voi beneficia niciodata de ele.

multumesc,
A.
Buna ziua,
eu momentan sunt plecata din tara si nu prea sunt la curent cu discutiile referitoare la noile impozite (OUG 58). Mai citesc presa pe internet, dar de multe ori e greu sa-mi dau seama daca ce scrie in respectivul articol e adevarat sau e doar opinia autorului.
As vrea asadar sa stiu

1. aceste impozite se aplica pentru veniturile din august sau si retroactiv?

2. ce se intampla daca nu depun si nu platesc la timp aceste impozite (intarzierea va fi doar de cateva zile), iar suma destul de mica.

3. daca ma stabilesc in strainatate, mai trebuie sa platesc aceste impozite?

multumesc mult.
Răspuns la discuția nelamuriri impozit
Multumesc, ma mai duc, mai insist :)