Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ROI?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ROI?

Buna ziua

eu, ca traducator autorizat si PFA, pentru a emite facturi clientilor din strainatate (din UE) trebuie sau nu sa ma inscriu in Registrul Operatorilor Intracomunitari?

multumesc,
A.
daca sunt clienti persoane juridice, da, trebuie sa va inregistrati in scopuri tva intracomunitar si sa va inscrieti in ROI.
Multumesc,
ce trebue sa fac, concret, pentru aceasta?
am vorbit cu un coleg si mi-a spus ca este foarte complicat... chiar este?
Nu este complicat deloc.

Se depun la Administratia Finantelor Publice de care apartineti urmatoarele acte:

- cererea de inregistrare 095 pe care o gasiti aici: [ link extern ]
- cazierul judiciar al persoanei fizice titulare a PFA (la politie sa specificati ca va trebuie pentru ROI);
- certificatul de inregistrare la Registrul Comertului (CUI) in copie;
- certificatul de inregistrare in scopuri de TVA in copie.
Pentru a completa informatiile cu privire la obligatiile contribuabilului doresc sa adaug urmatoarele:
Dupa inregistrarea in scop de TVA intracomunitar si ROI va trebui depusa si declaratia 390 (VIES - "Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare") cel mai tarziu in data de 15 a lunii urmatoare pentru operatiunea facturata intracomunitar in luna anterioara.
Ghid de completare si depunere aici: www.avocatnet.ro/content/art...
Procedura completa de inregistrare in scop de TVA intracomunitar cu explicatii detaliate se gaseste aici: [ link extern ] /
L.C.
Laura Ciobeica a scris:

Dupa inregistrarea in scop de TVA intracomunitar si ROI va trebui depusa si declaratia 390 (VIES - "Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare") cel mai tarziu in data de 15 a lunii urmatoare pentru operatiunea facturata intracomunitar in luna anterioara.

Incepind cu declaratia lunii august, termenul este 25 luna urmatoare.