avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Activitate paragois

Activitate paragois

Răspuns la discuția Executor Judecatoresc
Este posibil sa apelez la alt executor ?
Răspuns la discuția Executor Judecatoresc
Cum procedez daca vreau sa merg la alt executor?
Pentru recuperarea unei creante am apelat la un executor judecatoresc cu toate documentele necesare(hotararea judecatoreasca cu titlu executoriu etc),am semnat procesul verbal intre mine si executor,am achitat toate taxele care erau de platit, cererea de incuviintare a executari silite a fost aprobata de judecatorie.
Pana aici totul a mers in regula(cred eu),dar am constatat, ca executorul se misca foarte incet deoarece nu a mers la oficiul de cadastru pt. a inscrie acest demers in cartea funciara a unui imobil detinut de debitor,deoarece am informatii ca debitorul incearca s-al instraineze,fiind si ultima proprietate pe numele lui.Executorul a motivat ca a trimis citatia catre debitor si dupa ce va trimite si somatia de plata poate merge la oficiul de cadastru.Eu riscand sa nu mai am ce sa execut,daca debitorul i-si risipeste averea.
As dori sa merg la alt executor.Cum trebuie sa procedez,avand in dedere ca dosarul de executare se afla la acest executor?
Va multumesc.
O persoana merge la un executor cu o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila si investita cu titlu executoriu.In hotarare se specifica, ca paratul este obligat sa restituie reclamantului o suma de bani. Executorul a facut o cerere catre instanta (comform proceduri) de incuviintare executare silita.In acest timp debitorul(paratul) poate sa vanda si sa instraineze tot ce are pe numele lui.Ce poate sa faca creditorul pentru a nu ajunge in situatia de a nu mai avea ce sa execute de la debitor.Mentionez ca in momentul formulari cereri de incuviintare executare silita debitorul avea proprietatii mobile si imobile. Va multumesc.
Discuție Dobanda legala.
Hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila si investita cu titlu executriu,obliga paratul la plata unei sume de bani.Mergand la un executor pentru a pune in executare silita aceasta hotarare,executorul toate cere paratului pe langa suma de bani si dobanda legala pentru aceasta suma de bani,chiar daca ea nu a fost trecuta in hotararea judecatoreasca?
Răspuns la discuția Proces castigat.
Multumesc pentru raspuns.
As vrea sa stiu cam cat timp dureaza ?
Multumesc.
Am castigat un proces si instanta obliga paratul la plata unei sume de bani.
Cum se investeste hotararea judecatoreasca cu formla executorie?
Mentionez ca am o declaratie notariala facuta de parat,unde spune ca renunta la toate caile de atac (apel si recurs).
Va multumesc.
Discuție Cartea funciara
Hotarare definitiva si irevocabila:Obliga paratul la restituirea catre reclamant a sumei de x euro.
Reclamantul poate face o cerere la oficiul de cadastru pentru a inscrie in cartea funciara a unui imobil,proprietatea paratului,aceasta mentiune? (reclamantul pentru a fi sigur ca paratul nu-si v-a instraina singura proprietate pe care o detine).
Daca nu,ce ar putea face reclamantul ca s-a nu ajunga in situatia de a nu-si mai putea recupera creanta,(paratul avand intentia de a-si instraina proprietatea, ajungand insolvabil).
Va multumesc!
Dosar civil.Solutionare: Obliga paratul la restituirea catre reclamant a sumei de X euro. Cu drept de apel in 30 zile de la comunicare.
Intrebare: Paratul daca face apel trebuie sa plateasca taxa de timbru la suma respectiva?
Si daca da,paratul poate solicita si beneficia de ajutor public judiciar(O.U.G. nr.51/2008) pentru taxa de timbru?
Va multumesc!
Discuție Eecutare silita
Cum se procedeaza,in urma unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile,la care paratul este obligat sa restituie reclamantului suma x de euro. Paratul detine pe numele lui un imobil care acest imobil are ipoteca de rang 1 si 2 la o banca.Mentionez ca valoarea acestui imobil (evaluat de un evaluator al banci respective ,acum o luna) este de (nu sunt sume reale) 240 euro si creditul pt. care a fost ipotecat de 120 euro. Care sunt metodele cu care reclamantul il poate executa pe parat pt. asi recupera creanta datorata de parat. Trebuie anuntata banca care are ipoteca de rang 1 si 2 inainte de a fi executat.
Va multumesc!