Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eecutare silita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eecutare silita

Cum se procedeaza,in urma unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile,la care paratul este obligat sa restituie reclamantului suma x de euro. Paratul detine pe numele lui un imobil care acest imobil are ipoteca de rang 1 si 2 la o banca.Mentionez ca valoarea acestui imobil (evaluat de un evaluator al banci respective ,acum o luna) este de (nu sunt sume reale) 240 euro si creditul pt. care a fost ipotecat de 120 euro. Care sunt metodele cu care reclamantul il poate executa pe parat pt. asi recupera creanta datorata de parat. Trebuie anuntata banca care are ipoteca de rang 1 si 2 inainte de a fi executat.
Va multumesc!
Declansati procedura de executare silita imobiliara a debitorului.
Imobilul respectiv va fi vandut la licitatie.
Avand in vedere faptul ca imobilul este ipotecat, din pretul obtinut, va fi platita intai creanta detinuta de catre banca si apoi creanta dvs.
mergeti la executor pt punerea in executare a hotararii judecatoresti. executorul trebuie sa notifice banca privind creanta dvs.