avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 286 soluții astăzi
Forum Activitate catula

Activitate catula

buna ziua,am luat un credit in 2006 pe care nu l am achitat ,am fost dat in judecata si am avut poprire pe salariu pe care am achitat o....vreau sa intreb daca sotia mai puate lua un credit acum tinand cont ca la tata cad am luat creditul nu ream casatoriti...si daca nu daca divortam ea poate sa ia credit?mai are treaba cu mine dupa divort?
multumesc anticipat
buna ziua daca au trecut cele 15 zile si nu s a depus recurs ce trebuie sa fac??am inteles ca este o taxa de timbru si nu stiu unde se plateste?procesul a avut loc la tribunalul bucuresti sectia conflicte de munca....
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția proces cu casa de pensii
tatal meu avea adeverinta perfect valabila in care atesta ca a lucrat in meseria de strungar dar ei au respins -o pe motiv ca in tabelul acela din 1990 meseria de strungar nu este trecuta iar pe el l au incadrat can i au dat adeverinta la alt punct de ex punctul 59 din tabel si acolo se spunea de polizarea pieselor etc cea ce tatal meu nu facea....dar asta a fost vina statului ca a uitat sa precizeze si functia de strungar in acel tabel....noi am dat casa de pensii in judecat in luna a 10 a 2012 si am avut termen in luna a 10 a 2013....sa pronuntat pq 12.11.2012 si nici pana acum nu am primit nimic acasa ....daca face casa de pensii recurs am inteles ca mai dureaza vreo 6 luni...asta este Romania
Răspuns la discuția proces cu casa de pensii
pai ce meserie sau ce functie aveti trecuta pe cartea de munca???
Răspuns la discuția proces cu casa de pensii
Multumesc mult!
Răspuns la discuția proces cu casa de pensii
Multumesc pentru raspunsuri...dar asta intrebam de unde stiu eu cand vine aceasta redactare la casa de pensii?eu primesc astazi si fac calculul 15 zile dupa care ma duc la tribunal dar poate ei o primesc cu o saptamana mai tarziu sau o luna ce fac ma duc in fiecare zi la tribunal???asta intrebam eu..
Răspuns la discuția proces cu casa de pensii
multumesc mult pentru lamuriri...dar de exemplu cu se calculeaza cele 15 zile adica daca eu primesc astazi acasa aceea redactare de la tribunal sa inteleg ca in aceiasi zi si casa de pensii ar trebui sa o primeasca???si un coleg al tatalui meu a castigat tot asa cu casa de pensii si nu au mai facut recurs...acolo la motivare printre altele scrie ca ,casa de pensii nu are competenta de a aprecia peste cele scrise de angajator si exclusiv pe baza de presupuneri,ca incadrarea facuta de angajatorin cazul contestatorului este gresita ,si in consecinta sa refuze valorificareaacestei perioade ca fiind lucrata in grupa a 2a de munca
cu asta cred ca au spus cam tot nu stiu ce pot cei de la casa de pensii sa mai anexexe la dosar in plus....
buna ziua,tatal meu a castigat pe fond un proces cu casa de pensii bucuresti pentru nevalorificarea grupei a 2 a de munca...si vreau sa intreb dupa ce primeste acasa redactarea hotararii am inteles ca,casa de pensii au termen 15 zile pentru recurs(aici vreau sa intreb odata daca 15 zile lucratoare)si dupa ce au trecut aceste 15 zile cum se procedeaza?ma duc la tribunal si veriic daca au facut recurs si daca nu ma gandesc ca trebuie sa iau o alta hartie cu o hotarare definitiva?si pe urma ce fac cu aceasta hartie ma duc la casa de pensii o depun si cat trebuie sa astept pentru ca in asect proces a obligat casa de pensii sa anuleze decizia de pensionare si sa emita alta decizie retroactiv incepand cu 2012 in care sa valorifice grupa a 2 a adica tatal meu o sa aiba de luat aproximativ 14000 ron si nu stiu cu aceti bani in cat timp se acorda si cum....
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Program redus pt mame
Va multumesc frumos,
Buna seara,

Am nascut in 2013 si am optat pt concediu de 1an si urmeaza ca in februarie 2014 sa ma intorc la servici (la 9 luni ), vreau sa stiu daca pot beneficia de program redus de 6 ore fara afectarea venitului salarial, mentionez faptul ca nu alaptez, iar in contractul colectiv la nivel de ramura este specificat acest aspect( Societatea la care lucrez este incadrata la nivelul ramurii industriei lemnului CCMUR (exploatarea forestieră, prelucrarea primară a lemnului).
Va multumesc,