Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program redus pt mame
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program redus pt mame

Buna seara,

Am nascut in 2013 si am optat pt concediu de 1an si urmeaza ca in februarie 2014 sa ma intorc la servici (la 9 luni ), vreau sa stiu daca pot beneficia de program redus de 6 ore fara afectarea venitului salarial, mentionez faptul ca nu alaptez, iar in contractul colectiv la nivel de ramura este specificat acest aspect( Societatea la care lucrez este incadrata la nivelul ramurii industriei lemnului CCMUR (exploatarea forestieră, prelucrarea primară a lemnului).
Va multumesc,
CCM la nivelul ramurii din industria lemnului este expirat.

Reducerea programului de lucru cu doua ore la revenirea din CCC este atributul c.c.m. aplicabil angajatorului si/sau al regulamentul intern al acestuia. Astfel, persoana in cauza poate beneficia de reducerea programului de lucru cu doua ore pana la implinirea copilului a vasrtei de 2 ani numai in cazul in care in contractul colectiv de munca aplicabil si/sau regulamnetul intern a fost prevazuta o astfel de clauza.
Va multumesc frumos,