avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Activitate gutersergiu

Activitate gutersergiu

Vă multumesc pentru răspuns.Dacă puteți să mă ajutati cu un alt răspuns voi astepta. Avind în vedere dta la care intră in vigoare legea, LA ce Dată poate depune Cererea de acordare a pensiei. Conform acestei legi sotia mea care e născută în 10.04.1966 și a născut și crescut 5 copii , ar îndeplini condițiile în luna Martie 2021 ,după ce conform calculului se aplică reducerea de 8 ani raportat la anexa 5 din lege. Vă multumesc încă o dată și aștept un răspuns . Vă doresc multă sănătate si bucurie alături de cei dragi.
Bună ziua

vă rog să mă lămuriti dacă a fost aprobat și dacă va inta in vigoare in Septembrie 2021 articolul care prevede reducerea virstei de pensionare pentru femeiile care au nascut si crescut 3 sau mai multi copii. Vă multumesc !
Cu respect ,am dorit în mod concret numărul legii și articolul din această lege care prevede acest drept. Știu că o lege produce efecte după publicare în M.O. , dar am căutat legea și nu o găsesc ÎN FORMA PROMULGATĂ de președinte . Dacă mă puteți ajuta să o găsesc .Vă mulțumesc.
Care este nr. de articol și actul normativ care prevede reducerea vîrstei de pensionare pentru femeile care au născut și crescut 3 sau mai mulți copii.
În concret care e art. , actul normativ chiar dacă am înțeles că intră în vigoare la 1 Septembrie 2021. Multumesc !
Răspuns la discuția Pensie pentru femei cu 5 copii
Inca o data imi cer scuze anul corect este 1966
Răspuns la discuția Pensie pentru femei cu 5 copii
Buna ziua
desi revin asa de tarziu , doresc sa va comunic ca nu ma joc sau ma distrez atunci cand pun o intrebare si DA , o femeie nascută în 1966 A LUCRAT din anul 1982 LEGAL cu carnet de munca. Mai concret, in luna Septembrie era deja angajata ÎN CÂMPUL MUNCII perfect legal la vîrsta de 16 ani si totodata a urmat cursurile de LICEU la SERAL , speta derulându-se ăn Timișoara.
Răspuns la discuția Pensie pentru femei cu 5 copii
Multumesc
Răspuns la discuția Pensie pentru femei cu 5 copii
Adica la varsta de 59 de ani.
Răspuns la discuția Pensie pentru femei cu 5 copii
Sa inteleg ca pensia anticipata poate obtine DOAR daca inplineste stagiul de 42 ani si 6 luni.Deci trebuie sa mai cotizeze la fondul de pensii (sa lucreze) inca 7 anni cu aproximatie.
Răspuns la discuția Pensie pentru femei cu 5 copii
Imi cer iertare am fost neatent la tastarea anului de nastere . Data nasterii 10.04.1966.
Scuze