avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate popescu mihaela

Activitate popescu mihaela

Răspuns la discuția Reinceperea activitatii dupa CCC
Va multumesc mult.
Buna ziua,

In noiembrie mi se termina concediul de crestere si inrijire a copilului de care am beneficiat timp de 2 ani.
Societatea la care sunt angajata are activitate de productie si de comert, datorita datoriilor acumulate au hotarat sa treaca activitatea de productie pe alta firma si cea de comert a ramas pe firma la care sunt angajata. Mie (in concediu fiind) mi-au trimis o scrisoare prin care imi aduceau la cunostinta ca mi s-a restructurat postul dar imi ofera un alt post necorespunzator calificarii mele si mai prost retribuit. Nu am acceptat datorita faptului ca eram in concediu si va intreb acum la reinceperea activitatii imi pot face aceeasi propunere post/salarizare?
Exista o perioada de 6 luni in care nu puteau sa modifice salariul si incadrearea mai e in vigoare aceasta lege?

Va multumesc,
M
Ma scuzati, nu inteleg ce presupune ``comunitatea legala de bunuri``.
Deci vreau sa stiu are sau nu are.
Multumesc,
M
Buna ziua,

Am o masina cumparata inainte de casatorie daca o vand si imi cumpar alta cu banii pe care ii am tot inainte de casatorie in cazul unui divort cum se procedeaza (se considera bun comun)?

Multumesc,
Mihaela
Discuție divort
Sunt casatorita de 1 an si am bunuri dobandite inaintea de a ma casatori.Va roga sa-mi spuneti daca voi divorta sotul meu poate obtine o parete din acestea- legal.
El nu a avut nimic pe numele lui in momentul casatoriei dar are de facut o succesiune (cu mama) dupa moartea tatalui. Daca nu o face eu pot sa pretind ceva din aceste bunuri. Avem si un copil, daca isi exprima dorinta sa ii fie incredintat are sanse de izbanda?
Multumesc,
M
Am 56 de ani sunt salariata din 1973 iar din 1976 lucrez la laboratorul de sanatate mintala (psihiatrie). Va rog sa-mi spuneti la ce varsta pot sa ies la pensie. Nu ma intereseaza variantele anticipate.
Va multumesc,
M
Plecam din localitate o luna, suntem o famile compusa din 3 membri. Va rog spuneti-mi cum e legal sa procedez pentru a nu plati intretinerea in aceasta luna.
Administratorul sustine ca trebuie sa platim pentru o persoana.!!!???
Va multumesc,
M
Angajatorul nu imi plateste CM, concediul prenatal si postnatal pentru ca nu a recuperat banii de la CASMB.
Ma trimite pe mine, angajat, la CASMB sa ma rog sa-i vireze banii. Eu nu am suguranta ca in cazul fericit cand banii ii vor primi la societate, ii vor vira in contul meu.
Exista posibilitatea sa vireze CASMB-ul banii in contul meu personal????
Ce alte variante am???
Multumesc
Nu reusesc sa contactez angajatorul care nu vrea sa-mi plateasca banii aferenti concediului medical, sunt si insarcinata. Celorlalti angajati le plateste salariul. Ce se poate face?
Va multumesc mult, intre timp am mai aflat ca imi vor trimite acea notificare prin posta ceea ce ma face sa ma gandesc ca s-au informat si ei cumva si ca e o solutie buna pentru ei....