avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Activitate mirceapatrascu

Activitate mirceapatrascu

Da , e legal si obligatoriu !
Răspuns la discuția Dovada platii
Multumesc ! Voi reveni cu detalii . Maine depunem intampinarea . Cu stima !
Răspuns la discuția Dovada platii
Multumesc pt raspuns . Au emis deja o decizie de impunere si ne judecam . Sper sa gasesc mai multa intelegere in instanta . Eu intrebam in ideea ca voi reusi sa gasesc argumente in plus pt instanta . Multumesc mult pentru raspunsurile de pana acum .
Răspuns la discuția Dovada platii
Multumesc pt raspuns .Problema e ca fiscul spune ca nu am dovada platii si ca atare nu considera ca am facut si cheltuieli pt a incasa banii , impozitand intreaga suma primita. Nu imi iau in cosiderare facturile pt marfa si transport . Imi imputa impozite si CASS pt intreaga suma . Este ca si cum as fi primit banii din Franta in mod gratuit , si dumnealor trebuie sa impoziteze acei bani si nu doar diferenta dintre banii incasati si banii platiti pt marfa si transport .
Discuție Dovada platii
In urma cu cativa ani am cumarat produse din Polonia si le-am vandut in Franta , transportul a fost efectuat de o firma poloneza . Aceasta a fost o operatiune triunghiulara. Plata pt toate produsele , inclusiv transport si cazare a fost efectuata cash. Toate facturile din Polonia (inclusiv cele de cazare) nu au chitanta - fiind mentionat pe fiecare "PLATIT" . Fiscul din RO nu ia in considereare facturile pt marfa si transport spunand ca nu exista dovada platii - mai exact chitanta !
Ce pot face in aceasta situatie ? Mentionez ca au trecut cativa ani de atunci si produsele au fost cumparate cu peste 30.000 Eur iar incasarea din Franta a fost prin banca . Fiscul imi cere impozit pe intreaga suma incasata de parca as fi primit marfa gratis !
Ma poate ajuta cineva ?! Multumesc !
Răspuns la discuția Factura din Polonia fara chitanta
Dumnealor nu au facut nici un PV , ci , au emis o decizie de impunere .
Oricum , aceasta decizie de impunere e o aberatie pt ca mi-au facut o estimare a veniturilor pe motivul ca nu avem retetare la productia de pizza , nici fise de magazie si nici bonuri de consum (din cate stiu eu - in contabilitatea in partida simpla nu sunt obligatorii toate astea).
Răspuns la discuția Factura din Polonia fara chitanta
Anaf recunoaste doar incasarea finala ,( in cont ) , impozitand intreaga suma , fara sa accepte facturile de transport si facturile pt. marfa . In opinia lor , pentru ca am platit numerar si nu am chitanta si nici un extras de cont in care sa se vada plata , ei considera ca am primit marfa si transportul gratis , ca atare imi cer impozit de 16% din intreaga suma incasata pe marfa .
Am incercat sa le explic ca daca nu am chitanta pt. sumele platite ( pt. marfa si transport) nu inseamna ca nu am platit . Partenerii din Polonia au mentionat pe facturi "PLATIT" si atat . Ambii mi-au spus ca la ei nu exista chitanta pt. plata in numerar.
Ce e de facut in aceasta situatie ?
Multumesc pt. ajutor .
Răspuns la discuția Inspectie fiscala
Multumesc !
Buna ziua ,
In 2014 am achizitionat din Polonia marfa de la o societate , iar de la alta societate transport . Marfa am vandut-o in Germania efectuand astfel o operatiune triunghiulara .
Nici firma care mi-a livrat marfa si nici firma de transport nu mi-au eliberat chitante , mentionand pe factura " platit " , motivand ca in Polonia nu exista chitanta .
Mentionez ca suma era destul de mare , de ordinul zecilorde mii de euro pt. marfa iar transportul deordinul miilor de euro. Inspectia fiscala nu imi recunoaste plata ca si cheltuiala . Ce e de facut ?
Buna seara ,
am o intrebare : cu ocazia unei inspectii fiscale pe ultimii 5 ani mi s-a cerut sa predau toate documentele . OK pana aici am inteles , dar mi s-a cerut ca toate dosarele sa fie numerotate inclusiv paginile din fiecare dosar si intocmit un opis . Acest lucru mi se pare un pic absurd dat fiind faptul ca un dosar pe o luna contine aprox. 300 pana la 600 de pagini . Asa e legal sau doar asa se doreste ?