Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Factura din Polonia fara chitanta
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Factura din Polonia fara chitanta

Buna ziua ,
In 2014 am achizitionat din Polonia marfa de la o societate , iar de la alta societate transport . Marfa am vandut-o in Germania efectuand astfel o operatiune triunghiulara .
Nici firma care mi-a livrat marfa si nici firma de transport nu mi-au eliberat chitante , mentionand pe factura " platit " , motivand ca in Polonia nu exista chitanta .
Mentionez ca suma era destul de mare , de ordinul zecilorde mii de euro pt. marfa iar transportul deordinul miilor de euro. Inspectia fiscala nu imi recunoaste plata ca si cheltuiala . Ce e de facut ?
Plata nu e o cheltuiala. N-are cum ANAF sa nu recunoasca o plata ca nu e treaba lui. Poate nu au recunoscut tranzactia pentru ca marfa nu a ajuns in Romania. Va trebui sa fiti mai explicit cu ce au zis cei de la ANAF (ce anume va lipseste din documentarea tranzactiei). Probabil va trebui sa luati legatura cu partenerii, ANAF avea obligatia sa va lase sa completati documentatia pe durata controlului.
Anaf recunoaste doar incasarea finala ,( in cont ) , impozitand intreaga suma , fara sa accepte facturile de transport si facturile pt. marfa . In opinia lor , pentru ca am platit numerar si nu am chitanta si nici un extras de cont in care sa se vada plata , ei considera ca am primit marfa si transportul gratis , ca atare imi cer impozit de 16% din intreaga suma incasata pe marfa .
Am incercat sa le explic ca daca nu am chitanta pt. sumele platite ( pt. marfa si transport) nu inseamna ca nu am platit . Partenerii din Polonia au mentionat pe facturi "PLATIT" si atat . Ambii mi-au spus ca la ei nu exista chitanta pt. plata in numerar.
Ce e de facut in aceasta situatie ?
Multumesc pt. ajutor .
mirceapatrascu, utilizator
Contestarea procesului verbal. E un abuz evident. Scrieti si o mica informare catre sefii acestor inspectori. Au fost situatii in tara cand plangeri adresate sefilor din ANAF au rezolvat problema. O speta expusa chiar aici pe avocat.net s-a rezovat in instanta prin anularea PV de control. si efectuarea unui nou control, cu respectarea legii de aceasta data. Luati legatura cu partenerii sa va dea scrisori prin care sa confirme incasarea banilor. E o practica comuna pt cei din ANAF sa considere ca firmele private primesc banii din tiparnita de bani de la subsol. Ramasite comunisto-securiste, de care altii au scapat....

mirceapatrascu a scris:

Anaf recunoaste doar incasarea finala ,( in cont ) , impozitand intreaga suma , fara sa accepte facturile de transport si facturile pt. marfa . In opinia lor , pentru ca am platit numerar si nu am chitanta si nici un extras de cont in care sa se vada plata , ei considera ca am primit marfa si transportul gratis , ca atare imi cer impozit de 16% din intreaga suma incasata pe marfa .
Am incercat sa le explic ca daca nu am chitanta pt. sumele platite ( pt. marfa si transport) nu inseamna ca nu am platit . Partenerii din Polonia au mentionat pe facturi "PLATIT" si atat . Ambii mi-au spus ca la ei nu exista chitanta pt. plata in numerar.
Ce e de facut in aceasta situatie ?
Multumesc pt. ajutor .

Dumnealor nu au facut nici un PV , ci , au emis o decizie de impunere .
Oricum , aceasta decizie de impunere e o aberatie pt ca mi-au facut o estimare a veniturilor pe motivul ca nu avem retetare la productia de pizza , nici fise de magazie si nici bonuri de consum (din cate stiu eu - in contabilitatea in partida simpla nu sunt obligatorii toate astea).