avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Activitate CORNELIA.G

Activitate CORNELIA.G

Doresc sa imi spuneti daca o institutie publica cu finantare de la bugetul de stat (serviciu deconcentrat al unui minister in teritoriu) incaseaza venituri din activitati prestate, conform atributiilor stabilite prin ROF, este obligata pentru facturile pe care le emite pentru serviciul de avizare (persoanelor fizice si juridice), sa se inroleze in Spatiul Privat Virtual si sa transmita facturile in SPV ca operator economic,devenind B2G.
Doresc sa stiu daca boxa de la parterul blocului, care are perete comun cu apartamentul meu, poate fi folosita ca spatiu de depozitare doar de apartamentele de la parter, sau, daca am drept de decizie in cazul in care asociatia doreste sa ii dea alta folosinta (daca se poate sa imi spuneti si baza legala).
Plata impozit pe mostenire
Doresc sa ma ajutati cu un sfat: am dezbatut succesiunea dupa ambii parinti decedati, insa nu am facut impartirea mostenirii (iesirea din indiviziune), noi fiind 4 frati. La primarie nu s-a deschis ROL pentru fiecare mostenitor, platind la comun, pe numele fratelui care locuieste acolo. Din punct de vedere legal, nu trebuie deschis ROL pe numele fiecaruia dintre mostenitori, platind fiecare pentru partea lui? Pana acum, desi am dus la primarie certificatele de mostenitor de 5 ani, platim toti pe un singur nume. Ne afecteaza cumva in timp pe cei ale caror nume nu se regasesc pe chitantele de impozit? Dupa cat timp se deschide ROL fiecarui mostemnitor?
Salarizare personal contractual - angajat nou, nu exista salariu siumilar in plata, in institutie
Cum se calculeaza salariul de baza pentru un nou angajat intr-o institutie publica, daca functia pe care o ocupa nu are salariu similar in plata?
DECLARATIA DE AVERE - ALOCATIA COPIL
Buna ziua, venitul din alocatia de stat a copilului, se trece in declaratia de avere?
Acordare zi libera autorecenzare.
Daca initiaza autorecenzarea unul dintre soti, membri ai aceleeasi locuinte, pot beneficia ambele persoane de ziua libera pentru autorecenzare, daca au angajatori diferiti sau doar unul dintre ei?
POPRIRE pentru Contributia la sanatate datorata de o persoana care nu realizeaza alte venituri in afara subventiei de la APIA ( subventie in suma de aproximativ 3.000 lei, obtinuta in anul 2018). Ma intereseaza daca APIA nu a retinut contributia de sanatate pentru acest venit al persoanei la data virarii subventiei, se poate face poprire pentru contributia datorata dupa 4-5 ani, cand persoana se pensioneaza.? ( La aceasta data singurul venit este ajutorul social de 142 lei, asupra caruia am inteles ca nu se pot face popriri.) Se prescrie datoria sau va creste suma datorata?
Investitii- cheltuieli de capital
Daca o institutie are aprobata prin Nota de Fundamentare o valoare la investitii pentru achizitioanrea unui numar de x bucati calculatoare, dar, conform bugetului de venituri are disponibilitati pentru un nr. mai mic de bucati, se pot achizitiona mai putine bucati decat nr. aprobat prin nota de fundamentare?
Concediul medical pentru persoane cu COVID, din institutii publice se plateste integral de catre angajator sau/si FNUASS? (Temei legal?)
Masterul este considerat program de formare profesionala?