avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate oct

Activitate oct

buna ziua, unde si cand trebuie inregistrat un contract civil de prestari servicii sau colaborare, incheiat intre o persoana fizica si una juridica. ce obligatii revin partilor?
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Va multumesc, in cazul in care nu voi reusi acoperirea celor 3 luni, singura solutie este, se pare, sa revin la catedra dupa concediu de maternitate.
Discuție Calcul salariu
Buna ziua,
In situatia urmatoare: ingrijitor I, Scoala generala, gradatia 5, vechime neintrerupta in munca 28,5 ani (in aceeasi unitate), care este salariul pe care ar trebui sa-l incasez. Mentionez ca actualmente pe statul de plata salariul de baza este 675 lei la care se adauga 25% spor vechime, insa pe fluturasul de salariu imi apare scris la salariu de baza, 848 lei fara alte sporuri (respectiv, cel de vechime).
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Multumesc,
In concluzie, pot beneficia de concediu prenatal si postnatal(cele parca 126 zile) platit si apoi pot solicita concediu de crestere copil dar fara indemnizatia aferenta.
Are relevanta faptul ca societatea la care am fost unic asociat si administrator s-a inchis pe 16 august 2013?
Si in final, exista vreo varianta de acoperire a celor trei luni lipsa, respectiv iunie-august 2013?
Buna ziua, sunt cadru didactic aflat in concediu fara plata din 16.10.2012 pana in 31.08.2013. In cazul in care urmeaza sa nasc in jur de 25 noiembrie 2013, iar veniturile realizate de mine sunt urmatoarele: 01.11.2012-16.05.2013, 2 h la societatea unde am fost unic asociat, 01.05.2013 pana in prezent am un contract cu casa judeteana de pensii unde platesc niste contributii iar la 01.09.2013 trebuie sa ma prezint la catedra unde sunt titulara. Pot beneficia de indemnizatie de crestere copil sau de concediu de crestere copil?Precizez ca societatea am inchis-o in 16 august 2013.
Răspuns la discuția Pensionare
multumesc
Discuție Pensionare
In conditiile in care am cotizat 28 de ani, neintrerupti, sunt nascuta in martie 1956, am patru copii, pot iesi la pensie anul acesta? Mentionez ca am ramas doar cu un rinichi acum 4 ani, iar acum 2 ani am suferit o interventie de extirpare a ovarelor etc. (e relevant pentru o pensionare pe caz de boala?)
se mai beneficiaza de reducerile pentru numarul de copii in cazul pensionarii anticipate?