avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1876 soluții astăzi
Forum Activitate protechnik

Activitate protechnik

Va rog respectuos sa ma lamuriti in urmatoarea problema:

Persoana fizica nerezidenta poate declansa procedura de faliment impotriva debitoarei, persoana juridica rezidenta ?

Multumesc mult pentru raspuns !
Buna ziua,
Suntem o entitate nonprofit (biserica), neplatitoare de TVA.
Dorim sa achizitionam un sistem de incalzire pentru banci (in scop propriu), direct de la producator.
Producatorul este intr-o alta tara din UE.
Cum trebuie sa arata factura furnizorului?
Ce posibilitati avem sa fim scutiti de plata TVA?
Multumim pentru raspuns
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie: care sunt legile de actualitate, care reglementeaza numele persoanelor fizice din Romania, respectiv cele care trebuiesc respectate de catre serviciile publice comunitare de evidenta a persoanelor.
Cu multumiri respectuoase !
Vă rog să mă ajutaţi cu o informaţie:
Există posibilitatea înfiinţării unei filiale în străinătate pentru PFA înregistrat în Romania?
Firmă producătoare din Austria doreşte să-i reprezint interesele în Romania şi într-o altă ţară, de asemenea membră UE.
Se impune să pot emite facturi în ţara terţă şi să incasez cv. serviciilor prestate tot acolo.
Cu mulţumiri !
Bună ziua,
Mi-am făcut un PFA, neplătitor TVA, determinarea venitului net în sistem real.
Activitatea principală: Alte activităţi de servicii suport pentru intreprinderi n.c.a.
(CAEN 8299)
Prestezi servicii de inginerie, consultanţă, studiul pieţei în favoarea unor intreprinderi din Uniunea Europeană (intreprinderile nu sunt din Romania).
Nu efectuez operaţii comerciale.

Întrebările mele: - trebuie să mă înregistrez în Reg.Op.Intrac.?
- pot să mă înregistrez ca neplătitor de TVA?
- ce act normativ reglementează această problemă?

Mulţumesc pentru răspuns !
Doresc să înfiinţez un PFA cu următoarele domenii de activitate
- identificarea de proiecte, respectiv a posibilităţilor de plasare pe piaţă a unor produse speciale (electronică sanitară, aparat de încărcat saci speciali cu nisip). Studiul pieţii. (domeniul principal)

- repararea electronicii sanitare defecte (la beneficiar)

Vă rog să mă ajutaţi cu codurile CAEN corespunzătoare.

Cu mulţumiri respectuoase
Sunt pensionar (62 ani, cod pensie V10, fost angajat in intr. chimica, gr.I) si as dori sa lucrez (munca individuala) in continuare, in calitate de dezvolator de proiecte in Romania pentru o intreprindere din Uniunea Europeana.
Va rog respectuos sa ma indrumati:
- care este forma legala, cea mai avantajoasa pentru o asemenea activitate
- ce obliagtii de plata am catre stat
Cu multumiri si salutari distinse
Mi-am vandut autoturismul proprietate personală unei persoane.
Am făcut contract de vanzare cumparare (am incasat contravaloarea ), dar transcrierea se va putea efectua doar la sfarsitul acestei luni.
Noul proprietar doreste sa plece in strainatate cu autoturismul (in Croatia), la o data apropiata pana la care este imposibil sa se faca transcrierea.
Un act de imputernicire la notariat este suficient?
Trebuie tradusă în vreo limbă străină?
Mulţumesc pentru răspunsul Dvs.
Cu stimă,
Am o citaţie într-un proces penal, în calitate de parte vătămată.
În perioada respectivă nu voi fi în ţară.
Ce obligaţii am?

Mulţumesc pentru răspuns.
Discuție rovigneta
În cazul achiziţionării unui autoturism, rovigneta cumpărată de către proprietarul anterior îşi păstrează valabilitatea ?
Vă rog să mă ajutaţi cu un răspuns valid.