avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate cristina velescu

Activitate cristina velescu

Buna ziua! Avem o casa cumparata de la parinti dar terenul nu este al nostru,este al statului.Am depus actele la primarie cu masuratori si tot ce trebuie pentru a l trece in proprietatea noastra ,prin luna iulie anul acesta.Doresc sa stiu daca putem vinde casa in situatia data .As dori sa mai stiu daca terenul ,atunci cand v a trece in proprietatea noastră v a trebui sa l cumparam de la stat? .Si ,cam cat ar dureaza pana intram in proprietatea terenului.Multumesc!
Schimbare medic de familie
Buna. Am plecat la un alt medic de familie ,am inteles ca noul dr are asigurati in sistemul opsnaj,sotul lucrand in judecatorie am considerat ca asa este mai bine deoarece la vechiul medic au fost unele probleme..Aici ni s au cerut sa facem o gramada de hartii ,mi au cerut mie,eu fiind coasigurata sa aduc si de la registrul comertului precum nu detin firma.Am facut toate actele ,le am dat asistentei acum 3 saptamani si ni s a spus ca va dura cam 2 săptămîni pana primim raspuns.Am tot sunat sa vedem daca putem beneficia de serviciile medicale,aveam nevoie de niste analize si ni se tot raspundea scurt ca n are timp ca s foarte ocupati si ca v a suna sa vada ce s a rezolvat apoi ne inchidea asistenta tel in nas.Am sunat din nou si mi s a spus ca sotul poate merge luni sa i dea trimitere la analize pt el si copii dar pt mine nu s a primit raspuns si s a mai astept inca 2 saptamani.As dori sa stiu daca in conditiile astea eu pot pleca de la acest medic pt ca sunt obosita de tot sistemul medical unde nimeni nu te baga in seama decat daca le dai.Am intrat si pe site ul celor de la opsnaj si am introdus cnp ul si imi arata ca eu sunt coasigurata.Nu mai stiu ce sa fac.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Multimesc
Concediu medical carantina.Buna as dori sa stiu daca concediul medical de carantina se acorda impreuna cu concediul medical pentru cei testati pozitiv cu covid? Se platesc impreuna ? Si as dori sa stiu daca la terminarea perioadei de carantina mai trebuie sa elibereze dsp ul vreun certificat pe baza caruia se acorda concediul medical,sau concediul se acorda pe baza hartiei de carantinare pe çare am primit o la inceput.Multumesc!
Multumesc de raspuns.Asa o sa facem.
Buna ziua! As avea si eu o intrebare legata de concediul medical pt cei confirmati pozitivi cu covid.Problema este ca medicul de fam nu vrea sa elibereze concediu medical decat dupa ce expira perioada de carantinare.In cazul sotului meu el iese din carantina in data de 3 septembrie Medicul ii da certificatul in data de 4 care este vineri si ar fi prea tarziu pt a se lua in calcul la salar tind cont ca ele se tri.mit pana in 5..La ei dureaza catrva zile pana ajunge foaia de boala deoarece este trimisa cu posta in alt oras..Am inteles ca se poate trece ca si carantina dar in cazul carantinei este platit 75% iar pt covid 100%.Va rugam lamuriti ne si pe noi pt ca nu mai intelegem nimic,.
am si eu o intrebare legata de executarea silita.suntem deja executati silit la banca si i se retine sotului jumatate din salar pentru ca sunt mai multe credite,dar ne tot suna de la banca si ni se spune ca ne vor executa silit si pe bunurile mobile si imobile pentru ca suma datorata e prea mare,desi repet i se retine lunar jumatate din salar iar de la executori se duce lunar catre banca cate o anumita suma pt fiecare credit.pur si simplu ne abuzeaza cu telefoanele.e posibil asa ceva,e posibil sa te mai execute inca o data?
Răspuns la discuția Burse sociale elevi
multumesc!
as dori sa stiu ce acte imi trebuie si ce venit trebuie sa avem pe membru de familie pt a obtine bursa scolara.si cat este aceasta bursa?.multumim!
Răspuns la discuția Coasigurat OPSNAJ
multumesc
Buna ziua!Dupa ce am depus toate actele la locul meu de munca pentru ca sotia mea sa poata figura ca si coasigurat,unde trebuie sa solicit eliberarea adeverintei de coasigurat?,La servici sau la opsnaj?,si daca trebuie la casa opsnaj,mai trebuie si alte documente?si daca se poate lasa un nr de fax si de tel.multumesc!