avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate gabriolet

Activitate gabriolet

Buna ziua! Doresc sa intermediez o afacere ,intre o firma germana si una romaneasca. Vreau sa stiu cum pot sa fac lucrul acesta legal, ce fel de societate trebuie sa infiintez, sa fiu sigur ca voi primi comisionul din intermediere si sa platesc un impozit cat mai mic la stat. Va multumesc !
Va multumesc!
Buna ziua! Unde pot afla cat am de platit la bugetul statului, tva si impozit pe profit. Mentionez ca nu am achitat tva-ul trimestrului 4 al anului 2010 si impozitul. Vreau sa stiu cat am exact de plata, la zi, cu tot cu penalitati si dobanda. Va multumesc!
Buna ziua! Vreau sa-mi spuneti daca in luna noiembrie institutiile statului pot achita facturile restante in valoare de pana la 10000 ron, dupa data de 10.11.2010. Mi-a spus cineva ca luna aceasta se pot achita facturile mai mici de 10000 ron dupa data de 10 .11, si nu dupa 24.11. Vreau sa ma lamuriti. Va multumesc !
Locuiesc singur intr-un apartament, detinut de mama mea, care mai detine o locuinta, locuinta ei de domiciliu. Mama nu are domiciliul la apartamentul unde locuiesc eu, dar este al ei. Vreau sa stiu daca beneficiez de ajutor de incalzire, in conditiile in care nu am nici un venit. Multumesc
Buna ziua?
Care este plafonul maxim anual pt achizitionarea unui produs, prin achizitie directa? Multumesc
Buna ziua, sunt adm. la o firma nou infiintata, am un angajat cu norma de 2 h, cu salar de 180 lei, incepand cu 19.07. Am depus pana pe 25.08 declaratiile la finante, sanatate, etc. Totalul de plata de pe decl. 100 si 102 este de 51 lei. Am uitat sa il mai virez in conturile speciale de la trezorerie. daca virez suma luni ( 30.08) e o problema majora? trebuie sa platesc penalitati? cum se calculeaza? multumesc
Buna ziua, sunt adm. la o firma nou infiintata, am un angajat cu norma de 2 h, cu salar de 180 lei, incepand cu 19.07. Am depus pana pe 25.08 declaratiile la finante, sanatate, etc. Totalul de plata de pe decl. 100 si 102 este de 51 lei. Am uitat sa il mai virez in conturile speciale de la trezorerie. daca virez suma luni ( 30.08) e o problema majora? trebuie sa platesc penalitati? cum se calculeaza? multumesc
Buna ziua, sunt administrator la o firma ( un depozit de material lemnos)cu un singur angajat, care are contract de 2 h/zi. Functia angajatului e de silvicultor. Lunar cu o masina de la o persoana fizica, cu care am contract de comodat pe firma mea, merge mii de kilometri la furnizorii mei lemn, pt a vedea calitatea acestuia, a masura prin cubaj tehnic cantitatea de lemn pe care o cumpar, chestii ce tin de fisa postului... acelasi lucru il face si la beneficiari. Vreau sa stiu daca pot deduce cheltuielile cu combustibilul pt masina si in ce conditii? Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Factura catre primarie
Va multumesc f mult ! Preocuparea mea principala era ca am emis ieri o factura, catre primarie , fara sa am marfa in stoc. Daca spuneti ca pot livra marfa facturata de furnizorul meu pana la finele lunii, fara probleme contabile ,atunci e ok. Si vreau sa mai stiu daca legal ,primaria imi poate vira banii inainte ca eu sa livrez marfa, in decursul aceleasi luni.