avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate dumilor

Activitate dumilor

Buna ziua!
Unul din asociatii firmei noastre a intrat in faliment.
Ce se intampla cu cotele lui, cum se impart intre asociati si care este procedura?
Buna ziua!
1,Am un srl cu cod caen 7111 unde sunt angajati un arhitect, secretara, contabil, femeie de serviciu. Toti salariatii trebuie sa aibe salariul de 3000 lei?
2, Modificarea este aplicabila doar persoanelor fizice care obtin venituri din salarii si asimilate salariilor in baza contractelor individuale de munca si pentru care sunt indeplinite urmatoarele conditii:

A: angajatorii desfasoara activitati in sectorul constructii care cuprind:
I: activitatea de constructii definita la codul CAEN 41.42.43 - sectiunea F - Constructii;
II; domeniile de producere a materialelor de constructii, definite de urmatoarele coduri CAEN:....................si 711.
Vi se pare ca la cod caen 7111 se produc materiale de constructii?
Răspuns la discuția CUM IMI RECUPEREZ BANII?
multumesc frumos
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea de emitere a unei ordonanţe de plată formulată de către creditorul SC XXXXX SRL în contradictoriu cu debitorul SC YYYY SRL. Ordonă debitorului, SC YYYYY SRL, să achite creditoarei SC XXXXX SRL, în termen de 30 zile de la data comunicării ordonanţei: - suma de 54347,75 lei, reprezentând contravaloare servicii închiriere, - suma de 17.263,55 lei reprezentând penalităţi de întârziere, calculate până la data de 15.05.2017, şi în continuare, penalităţi în cuantum de 0,2% pe zi, calculate la sold, de la data de 16.05.2017, şi până la plata efectivă, pentru facturile nr. 10021/24.08.2016 şi nr. 10023/30.09.2016, - precum şi penalităţi în cuantum de 0,2% pe zi, calculate la sold, de la data scadenţei, şi până la plata efectivă, pentru facturile nr. 10024/30.09.2016 şi nr. 10076/04.10.2016. Obligă debitorul la plata către creditor a sumei de 200 lei, reprezentând cheltuieli de judecată. Executorie. Cu drept de cerere în anulare, în termen de 10 zile de la data comunicării, ce se depune la Judecătoria Constanţa. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei, azi, ...........
Hotarâre ....../........
Din acest moment care sunt urmatorii pasi? E nevoie de un executor judecatoresc? Debitorul cu pricina refuza in continuare plata datoriei invocand lipsa banilor.
Buna ziua!
Mai este obligatorie aplicarea coeficientilor de salarizare, in privat?
De exemplu: un medic stomatolog poate fi angajat cu salariul minim pe economie de 1900 lei sau se aplica coeficientii de salarizare?

Multumesc frumos!
Buna seara!
Am urmatoarea situatie:
baiatul meu a incheiat un contract de activitati sportive cu un club sportiv incepand cu data de 1 ianuarie 2018. La renumeratie este trecuta suma: brut de 2970 lei/luna (net 2000 lei)
intrebarile mele sunt .
este corect ca s-a trecut in contract brutul renumeratiei?
cine plateste impozitul pe venit si contributiile? se opresc la sursa?
ce contributii se platesc?
baiatul meu trebuie sa declare/inregistreze acest contract la anaf?
ce declaratii/formulare are de facut baiatul meu?
La contabilitate, la club e o mare confuzie, parerile sunt impartite, si la anaf la fel......cate persoane intrebi, atatea raspunsuri primim.
Multumesc frumos!
Multumesc frumos! Unde se incadreaza sechestrarea documentelor unei societati comerciale si ingradirea desfasurarii activitatii?
Multumesc frumos! Unde se incadreaza sechestrarea documentelor unei societati comerciale si ingradirea desfasurarii activitatii?
Am inchiriat un spatiu de birou,unde am deschis sediul unei societati si unde ne desfasuram activitatea. Am intarziat cu plata chiriei doua luni, iar propietara spatiului mi-a interzis accesul in birou si nu-mi permite nici sa-mi recuperez documentele societatii, documente contabile, documente salariati, calculatoare, telefoane, etc.....
Avand niste probleme financiare, am incercat sa ajung la o intelegere cu proprietara, sa platesc cate putin, rugand-o sa ne dea un ragaz, pana ce ne revenim, fiind dispusi sa platim penalizarile de intarziere, insa din luna octombrie, nu mi-a mai permis accesul in birou spunandu-mi ca s-a reziliat contractul, ca dosarul este la executor. I-am spus ca eu nu am fost notificata pentru reziliere si nici facturile nu le-am primit.
In luna decembrie i-am cerut sa-mi trimita facturile si notificarea de reziliere. Mi-a trimis pe e-mail facturile pentru lunile august si septembrie, cu penalizarile pe care nu le contest, dar mi-a facturat si lunile octombrie si noiembrie, luni in care eu nu am avut acces in birou, luni in care nu am putut sa-mi desfasor activitatea, neavand nicio posibilitate nici sa facturez, sa incasez, sa fac plati, sa modific contractele salariatilor, sa depun declaratiile lunare. Tot in decembrie mi-a trimis si notificarea de reziliere, facuta intern, nu de vre-un executor, dar rezilierea nu este facuta la 1 octombrie de cand nu mi-a mai permis accesul in birou.
Este normal ce se intampla? Eu vreau sa platesc doar lunile in care am folosit biroul, cu penalizarile aferente dar nu accept sa platesc si ultimile doua luni in care nu mi s-a permis accesul in birou....Propietara nu e impresionata nici de politie, de nimic.
Va rog sa-mi spuneti cum pot rezolva aceasta situatie si ce ar trebui sa fac legal!
Multumesc frumos
Buna ziua!
Cum se calculeaza taxa de timbru judiciar pentru evacuare?