avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters155784

Activitate ContSters155784

Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Desigur. Daca semneaza altcineva statul de plata nu se numeste fals? Ar putea fi cazul si la condica de prezenta.
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Ba da,semnez, dar intre astea 12 ore imi sunt bagate 2 ore pauza,fictiv pentru ca eu tot lucrez.tinand cont ca se semneaza statele de plata de altcineva se poate modifica si condica de prezenta la sfarsitul lunii...
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Da,sunt platita pentru 8 ore lucrate, nu 12. Sunt obligata sa semnez fisa de pontaj zilnic cu ce mi se impune,desi eu muncesc 12. Dar din nou, cum pot dovedi ca lucrez 12? Nu stiu daca sunt pontata macar 8 ore pentru ca nu am mai vazut stat de plata ori fluturas de salariu din decembrie 2016.
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Cum sa probez? Altii sunt trimisi mai devreme acasa fiind cu totii pe aceeasi functie,acelasi salariu etc. Asta cum se numeste? Pot sa o incadrez undeva? Pentru cine sunt facute legile? Eu ce drept am? Eu am dreptul sa stau si sa inghit sau cum?
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Domnule Cornel, lucrurile astea le-am gasit si eu pe google. Eu am intrebat daca faptul ca sunt facute diferente intre angajati imi da dreptul sa demisionez fara sa efectuez preaviz. Din punctul meu de vedere angajatorul nu isi respecta obligatiile. In contractul de munca scrie ca am dreptul la egalitate de sanse si de tratament.Dar nu stiu ce zice si legea ca se pare ca e facuta special pentru patroni sa-si bata joc de noi.
Buna ziua! Pot sa-mi dau demisia fara preaviz in cazul in care eu nu am drepturi egale cu colegii mei? Sunt angajata la patron. In zilele libere de la stat eu lucrez 12 ore pe zi,pe cand colegele mele au dreptul sa plece mai devreme cu 2-3 ore. Nu mi se pare corect, mai ales atata timp cat eu nu eram informata de plecarea colegelor,am aflat din intamplare. As dori sa stiu daca pot invoca acest motiv , lipsa egalitatii intre angajati pentru a nu efectua preavizul pentru ca nu-mi doresc sa mai petrec nici o zi acolo
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai am o problema. Doamna de la asociatie are dreptul sa stabileasca daca la mine in casa stau una sau mai multe persoane? Mai nou are dreptul sa stabileasca ea ca la mine in casa stau 2 persoane in functie de consumul de apa.(avem apometre separate scoase pe casa scarii).daca eu luna asta ma apuc si spal tot prin casa si fac consum mare la apa automat imi trece 2 persoane la intretinere desi eu stau singura.tocmai de asta sunt revoltata ca nu sunt afisate liste de plata,trebuie sa trag cu coada ochiului cand ma duc sa platesc ca nu cumva sa creasca nr de persoane.
Multumesc pentru raspuns. Nu stiu daca sunt singurul "recalcitrant" deoarece am un job de 12 ore pe zi,plec dimineata si ajung seara acasa. O sa intreb si vecinii ce parere au,multi cred ca nici nu stiu ce obligatii are asociatia de proprietari, ori se fac ca ploua. Cert este ca proprietarii au datorii imense la asociatie si blocul este amenintat cu deconectarea de la reteaua de apa, va dati seama ce bucurie am sa raman iarna fara caldura... tocmai de aceea as dori sa ma rup ca sa zic asa, de asociatia de proprietari pentru ca nu mi se pare normal sa tragem toti pentru cei care nu-si achita datoriile.
As dori sa stiu daca se poate face contract separat de asociatia de proprietari pentru apa, gunoi, canalizare, etc. De aprox. 10 ani de cabd sunt domnii " la putere" nu se afiseaza liste de plata, nimic. Se pun pe geam decat sumele de plata aferente fiecarui apartament si atat. Nicio explicatie in plus. Daca cer detalii mi se arata registrul in care sunt notate consumul de apa si ce este de plata total pe gunoi,canalizare. Am cerut sa mi se arate cat se plateste per persoana lunar si mi s-a spus ca nu este voie. Serios? Adica nu am dreptul sa stiu pentru ce si cum imi sunt cerute sumele de bani?? Mi se pare normal sa fie justificate sumele de bani ce sunt impuse, ca pana la urma din buzunarul meu vin.
Nu am facut cerere. Intrebarea mea era tocmai asta: Administratorii asociatiei de locatari nu au obligatia sa afiseze listele de intretinere lunar la avizier?