Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligatii asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligatii asociatia de proprietari

Buna ziua! Administratorul asociatiei de proprietari nu are obligatia sa afiseze lunar situatia locatarilor? Ma refer la faptul ca ar trebui sa afiseze un tabel cu fiecare apartament si cat are de platit pentru gunoi,apa etc. in functie de cate persoane locuiesc. Eu nu am vazut astfel de tabel decat la inceputul anului curent,dar nu era trecuta decat suma finala de plata la fiecare locatar. De curiozitate am rugat-o pe administratora sa-mi noteze si mie pe chitanta de plata cat platesc eu lunar pentru gunoi, canal, iluminatul pe scara etc. pentru ca mi se pare normal sa stiu cat scot din buzunar pentru acestea si m-am lovit de un raspuns negativ, spunandu-mi ca nu poate face asa ceva. E normal sa fiu obligata sa platesc lunar la asociatie, dar nici macar sa nu fiu informata cat anume platesc pentru fiecare in parte?
In mod normal aceste cheltuilei ar trebui sa fie detaliate pe lista de plata, care este formatul listlor dumneavoastra de la avizier ?
HOTĂRÂRE nr. 1.588 din 19 decembrie 2007
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari

ART. 12
Proprietarii membri ai asociaţiei, pe lângă drepturile şi îndatoririle prevăzute în statutul asociaţiei de proprietari, au şi următoarele drepturi şi obligaţii:
A. Drepturi:
d) să primească explicaţii cu privire la calculul cotei de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari şi, eventual, să o conteste la preşedintele asociaţiei de proprietari, în termen de 10 zile de la afişarea listei de plată. Preşedintele asociaţiei de proprietari este obligat să răspundă la contestaţie în termen de 7 zile;
[ link extern ]

Formatul listei de plata se regaseste in Ordinul 1969/2007.

[ link extern ]
(ultimele 2 pag)

Adriantot a scris:

(...) pentru oricine doreste, gasiti modelul daca va uitati, consultati sectiune a cu documentatie asociatii:
www.avocatnet.ro/content/for...
Acolo o sa gasiti:
ORDIN nr. 1.969 privind aprobarea Reglementarilor contabile pentru persoanele juridice fara scop patrimonial. L apagina 19 gasiti formularul 14-6-28.
[ link extern ]
Sau cautati la adresa:
[ link extern ]

Liste de plata reale, concrete gasitai aici:
[ link extern ] /
Astazi am verificat si toate se acceseaza usor.

www.avocatnet.ro/content/for...
Solicitati oficial reprezentantului legal al asociatiei de proprietari =presedintele de asociatie sa dispuna comunicarea c/v intretinere detaliata pe articole de plata pe baza de lista de intretinere,conform dispozitii in vigoare
m-am lovit de un raspuns negativ, spunandu-mi ca nu poate face asa ceva.

HG nr 1588/2007
ART. 25
(1) Cotele de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, calculate pentru fiecare
proprietar din condominiu, vor fi achitate de acestia, dupa caz, în termen de maximum 20
de zile de la data afisarii listei de plata, data care trebuie sa fie înscrisa în lista de plata
respectiva. În vederea respectarii termenelor legale de plata a facturilor catre furnizorii de
utilitati, administratorii au obligatia de a afisa lista de plata în termen de maximum 5
zile de la data primirii ultimei facturi expediate prin posta, certificata prin înscrisul de pe
stampila postei, sau de la data confirmarii de primire, în cazul transmiterii facturii prin
curier/delegat. Asociatia de proprietari poate calcula si percepe penalizari de întârziere
pentru suma neachitata, în conditiile stabilite si aprobate de comitetul executiv al asociatiei
de proprietari, în limitele stabilite de art. 49 alin. (1) din Legea nr. 230/2007. Suma
acestora nu poate depasi suma cotei restante la care s-a aplicat
Sa fim seriosi ar fi absurd sa se treaca pe chitanta cheltuielile detaliate pe gunoi , caldura , apa etc ... Acestea sunt evidentiate in listele de plata ale asociatiei . Asa arata o lista de plata intocmita de mine pentru asociatiile pe care le am in administrare : [ link extern ] /
Lista de plata are valoarea unei facturi: este o factura cumulata pentru mai multi clienti.
Chitanta atesta plata unei sume din acea factura.
Informatiile despre care vorbiti trebuie sa se regaseaca in factura, care in aceasta situatie se numeste "Lista de intretinere", si nu tabel.