avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate aling

Activitate aling

Răspuns la discuția Facturare persoane fizice
Buna ziua!

Va multumesc pentru raspuns.

Voi face incasari numai prin banca. Nu o sa incasez numerar, deci nu am ce sa fac cu o casa de marcat.

Tot nu mi-e clar daca pot factura banii primiti de la persoane fizice.

Sper sa ma ajutati.

Va multumesc.

Alin G!
Răspuns la discuția Facturare persoane fizice
Buna ziua!

Va multumesc pentru raspunsuri.

Firma este SRL, neplatitoare de TVA.

Pot sa iau casa de marcat daca nu sunt platitor de TVA si nici nu am vreun magazin fizic?

Daca pot sa iau, am voie sa marchez bani intrati in banca de la PF? Nu o sa incasez cash, doar prin banca.

Va multumesc.

Alin G!
Buna ziua!

Sper sa ma ajutati.

Voi lansa un site prin intermediul caruia atat persoanele juridice cat si persoanele fizice vor putea sa-si promoveze serviciile, in schimbul unei taxe anuale. Plata se va face prin OP.

Pentru persoane juridice si PFA, evident, voi emite facturi. Insa nu stiu cum sa procedez pentru persoane fizice.

Va fi un site de turism, unde se vor putea inscrie proprietari de unitati de cazare. Sunt foarte multi particulari, care nu sunt PJ sau PFA si vor dori sa se inscrie.

Chiar daca ei inchiriaza la negru, este problema lor.

Eu as vrea sa justific legal banii incasati pentru publicitate.

Avand in vedere ca nu am un magazin, nu am nici casa de marcat, pentru a putea emite un bon pt PF.

Va rog sa ma indrumati.

Va multumesc.

Alin G!
Răspuns la discuția Facturi electronice
Va multumesc pentru ajutor.

O sa pun o intrebare separata despre facturarea persoanelor fizice.

Alin G!
Răspuns la discuția Facturi electronice
Buna ziua!

Aveti dreptate. Firma va oferi servicii persoanelor juridice, persoanelor fizice autorizate, dar si persoanelor fizice.

Sunt multe persoane fizice care au locatii de inchiriat, dar la negru. Ei sunt raspunzatori in fata legii. Ceea ce ma intereseaza pe mine, este sa lucrez legal si sa justific si banii incasati de la persoane fizice.

In ceea ce priveste facturile, nu sunt platitor de TVA. Presupun ca va trebui sa mentionez undeva pe factura acest lucru.

Va multumesc inca o data pentru timpul acordat.

Alin G!

Răspuns la discuția Facturi electronice
Buna ziua!

SRL

Totul se va face prin intermediul site-ului. Nu voi avea contact direct cu clientii.

Aveti idee daca trebuie sa inchei un contract cu fiecare client? Sau se poate considera contract acceptarea termenilor si conditiilor impuse de site?

Daca trebuie sa inchei un contract cu fiecare, practic, va costa mai mult trimiterea contractului si inapoierea lui, decat taxa anuala de publicitate pe site.

Va fi un site de turism. Proprietarii de unitati de cazare, PJ sau PF, isi vor putea afisa unitatea de cazare pe site, in schimbul unei taxe anuale.

Va multumesc mult pentru timpul acordat.

Cu respect, Alin G!
Răspuns la discuția Facturi electronice
Buna ziua!

Va multumesc mult pentru raspuns.

Sper sa ma mai ajutati intr-o problema.

Unii utilizatori care se vor inscrie pe site vor fi persoane fizice. Dupa ce se inscriu pe site, vor face plata prin OP. Nu stiu cum sa justific banii care intra in contul firmei deoarece stiu ca nu pot emite facturi pentru persoane fizice si nici chitanta nu pot sa dau fara factura si fara sa primesc bani cash.

Va multumesc anticipat.

Alin G!
Buna ziua!

Am o problema si sper sa ma ajutati.

Voi lansa un site prin intermediul caruia atat persoanele juridice cat si persoanele fizice vor putea sa-si promoveze serviciile, in schimbul unei taxe anuale. Plata se va face prin OP.

Pentru persoane juridice, evident, voi emite facturi. Inca nu stiu cum sa procedez pentru persoane fizice.

As vrea sa stiu daca este legal sa emit factura direct de pe site, fara sa o mai trimit fizic, prin posta.

Dupa ce un utilizator se inscrie pe site, se emite automat o proforma pe baza careia va trebui sa faca plata, in termen de 5 zile. Dupa ce am confirmarea platii, ii activez contul.

As putea sa fac sa se emita automat si factura, in momentul activarii contului, astfel incat utilizatorul sa o poata descarca sau printa direct de pe site. Evident, de pe factura va lipsi semnatura si stampila.

Nu stiu insa daca este legal sa emiti facturi fara semnatura si stampila.

Va rog sa ma indrumati.

Va multumesc.

Alin G!
Buna ziua!

Detin o firma IT, cod CAEN 6201.

As dori sa stiu daca mai trebuie sa platesc impozit forfetar. Am gasit pe alte site-uri ca doar anumite firme, cu anumite coduri CAEN mai platesc impozitul forfetar.

Am citit pe un site financiar un articol din 10.01.2010 cu titlul: "Impozitul minim a fost eliminat, conform amendamentului aprobat de comisiile de buget-finante "

In alt articol din Martie, am gasit o lista cu firmele care mai platesc impozit forfetar, iar activitatea firmei mele nu era listata acolo.

Am sunat contabilul si l-am intrebat daca stie ceva si mi-a zis ca nu a aparut nimic in Monitorul Oficial.

Sper sa ma puteti ajuta. Pana acum am intrebat trei contabili si nu au stiut sa-mi raspunda.

Va multumesc.

Alin G!
Buna ziua!

Am o nelamurile si sper sa ma ajute cineva.

Vreau sa vand o masina a firmei, dar firma are datorii.

As vrea sa stiu daca trebuie sa platesc toate datoriile pentru a putea vinde obtine certificatul fiscal sau pot sa platesc doar anumite datorii restante, cum ar fi: impozit pentru masina, impozit forfetar, CAS,...

Mi-a spus cineva ca e suficient sa fie platit impozitul pentru masina, dar cred ca e prea simplu asa.

Sper sa ma puteti ajuta.

Va multumesc.

Alin G!